6 stycznia Orszaki Trzech Króli tradycyjnie przejdą przez wiele miejscowości w województwie świętokrzyskim. Święto Objawienia Pańskiego odbywać się będzie pod wspólnym hasłem: „W jasełkach leży!”.
Orszak Trzech Króli – to uliczne jasełka organizowane na ulicach wielu miejscowości w Polsce i na świecie. Wywodzi się on z polskiej tradycji jasełkowej i kolędniczej. Podczas orszaku Trzej Królowie wędrują ulicami miejscowości, wraz ze wszystkimi uczestnikami orszaku ubranymi w kolorowe stroje i korony, zmierzając do Stajenki, by pokłonić się narodzonemu Jezusowi.
KIELCE
Przedstawiciel Izby Rzemieślników i Przedsiębiorców, wiceprezes Zakładu Doskonalenia Zawodowego, oraz członek Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. To właśnie oni wcielą się w role Trzech Króli, którzy przejdą ulicami Kielc w orszaku, 6 stycznia.
Biskup Marian Florczyk informuje, że trasa najbliższego Orszaku Trzech Króli będzie nieznacznie różniła się od tych z poprzednich lat. – Wyruszymy sprzed pomnika Henryka Sienkiewicza o godz. 12.30. Do udziału w orszaku zapraszamy szczególnie dzieci. Z kolei do rodziców mamy prośbę, by ich pociechy były przebrane za anioły lub króli. Jednak mile widziana będzie każda osoba, która zechce uczestniczyć w uroczystości objawienia Jezusa światu – podkreśla.
– Dalej, idąc ul. Sienkiewicza, dojdziemy do Katedry. Tam o godz. 13.00 odbędzie się msza święta. Po nabożeństwie wspólnie z Trzema Królami przejdziemy na plac św. Jana Pawła II. W tym miejscu będziemy kontynuować świętowanie poprzez śpiewanie kolęd. W tym czasie Królowie złożą dary przed Jezusem, a także poczęstują uczestników orszaków słodyczami. Uroczystości zakończą się po odśpiewaniu 5-6 kolęd – wyjaśnia biskup.
Z kolei ks. Łukasz Zygmunt, rzecznik diecezji kieleckiej dodaje, że organizatorami zbliżającego się Orszaku Trzech Króli będzie kuria diecezjalna, Zakład Doskonalenia Zawodowego, Wojewódzki Dom Kultury, Izba Rzemieślnicza, grupy rekonstrukcyjne, Marsz dla Życia i Rodziny oraz diecezjalne radio.
– Przygotowaliśmy około 1 tys. koron dla uczestników marszu, jak również śpiewnik z logo naszego orszaku. Myślę, że będzie to, podobnie jak w latach poprzednich, radosne wydarzenie. Ponadto Królowie przygotowali słodkie upominki dla najmłodszych – mówi. Uroczystą mszę świętą w sobotę 6 stycznia poprowadzi bp. Marian Florczyk.
W role Mędrców ze Wschodu wcielą się: Dariusz Wątroba – wiceprezes ZDZ, Zbigniew Kowalski ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach oraz Zenon Człeczyński – przedstawiciel Izby Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kielcach.
CHMIELNIK
Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku zaprasza na Orszak Trzech Króli. Tradycyjnie parafianie wraz z Mędrcami ze Wschodu wyruszą o godz. 11.30 sprzed wyznaczonych miejsc w Chmielniku (sklep GS przy ul. Piastów, Gęsia Studnia przy Banku Spółdzielczym oraz blok przy osiedlu Dygasińskiego), by spotkać się na rynku i wyruszyć wspólnie do Kościoła.
JĘDRZEJÓW
W orszak zaangażowały się trzy parafie z Jędrzejowa: Świętej Trójcy, parafia bł. Wincentego Kadłubka i Parafia Matki Bożej Łaskawej. O godz. 12.00 odbędą się msze święte, o godz. 13.00 orszaki wyruszą spod parafii, by spotkać się przy Centrum Kultury. Tam odbędzie się pokłon i złożenie darów. Uroczystości towarzyszyć będzie kiermasz wypieków i rękodzieła, z którego dochód przeznaczony zostanie na chorego 15-miesięcznego Ksawerego.
KAZIMIERZA WIELKA
Orszak Trzech Króli w Kazimierzy Wielkiej poprzedzi msza święta w intencji mieszkańców oraz samorządowców z powiatu kazimierskiego, która rozpocznie się o godzinie 9.00.
W rolę króla Kacpra jak co roku wcieli się poseł Krzysztof Lipiec. Parlamentarzysta powiedział, że tak jest od lat, bo w Kazimierzy Wielkiej jest dobra atmosfera, a poza tym waśnie w tym mieście odbył się jeden z pierwszych w województwie świętokrzyskim orszaków. Parlamentarzysta dodał, że orszaki Trzech Króli mają przede wszystkim wymiar chrześcijański. Są publiczną manifestacją wiary, co jest tym bardziej ważne dzisiaj, gdy świat stara się przeorientować najważniejsze wartości.
Orszak Trzech Króli wyruszy z rynku i przejdzie do miejscowego kościoła. Jak powiedział ks. Janusz Mularz, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego korowód będzie barwny i radosny. – Każdy będzie miał na sobie koronę, w rękach śpiewniki, wszyscy razem będziemy kolędować – dodał duchowny.
Trzej Królowie przyjadą na koniach.
KOŃSKIE
Żywe zwierzęta: alpaki i kucyki będą dodatkową atrakcją Orszaku Trzech Króli w Końskich. W sobotę, 6 stycznia, osobne grupy wyruszą z trzech parafii, a spotkają się przed Kolegiatą św. Mikołaja, na rynku miejskim.
Jak informuje organizator orszaku, ksiądz Michał Podsiadły, w tym roku będą specjalne atrakcje dla najmłodszych. – Będą kucyki, alpaki, z którymi dzieci mogą sobie zrobić zdjęcie, pogłaskać. Oprócz tego wspólne kolędowanie, jasełka i gorąca grochówka – mówi.
Jak dodaje duchowny, nowością są też intencje dzieci złożone u stóp Świętej Rodziny. – Zapraszamy dzieci, które biorą udział w orszaku do napisania listu do Dzieciątka Jezus. To zwyczaj zapożyczony z Włoch. Tam dzieci piszą listy do Dzieciątka i nie proszą o prezenty, ale co przedstawiają swoje intencje i prośby – wyjaśnia.
Wspólne oglądanie jasełek zaplanowano około godz. 12.15. Wcześniej, orszaki uformowane z wiernych będą wyruszać z trzech koneckich parafii: Świętego Mikołaja – orszak czerwony, który symbolizuje Europę. Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy – orszak niebieski, symbolizujący Afrykę i parafia Chrystusa Odkupiciela – orszak zielony czyli Azja. Każda grupa wyruszy po mszy świętej sprawowanej w swoim kościele.
KOPRZYWNICA
Orszak Trzech Króli w Koprzywnicy rozpocznie się mszą świętą o godzinie 12.00, w kościele św. Floriana. Po nabożeństwie, orszak z mędrcami będzie zmierzał w kierunku rynku, gdzie przy szopce złożony zostanie hołd Jezusowi, a uczestnicy wydarzenia zostaną poczęstowani domowymi ciastkami.
– Będzie radośnie i kolorowo, będziemy wspólnie kolędować i mam nadzieję, że z tak wysoką frekwencją, jak w ubiegłym roku – powiedziała Anna Paluch z Komitetu Organizacyjnego Orszaku Trzech Króli w Koprzywnicy.
Przy szopce odbędą się również występy uczniów z miejscowej szkoły. Dodatkową atrakcją będą żywe zwierzęta w zagrodzie.
ŁOPUSZNO
Uroczystość rozpocznie się mszą świętą o godzinie 12.00 w kościele parafialnym w Łopusznie. Zaraz po niej, o godzinie 13.00, rozpocznie się Orszak Trzech Króli oraz kolędników ulicami Łopuszna, następnie zaplanowano przemarsz do rynku w Łopusznie wraz z przekazaniem darów. Dla uczestników przewidziano między innymi: wspólne śpiewanie kolęd, konkurs na najpiękniejsze przebranie, gorący posiłek oraz słodki upominek.
MASŁÓW
Pod hasłem „W jasełkach leży”, Orszak Trzech Króli przejdzie przez Brzezinki w gminie Masłów. Początek wydarzenia o godz. 11.15. Mieszkańcy poszczególnych miejscowości spotkają się w swoich orszakach w różnych punktach Brzezinek. Orszak Czerwony z królem Kacprem, który zasilą mieszkańcy Barczy i Klonowa oraz zespół Barczanki ruszy sprzed kompleksu sportowego. Orszak Zielony z królem Melchiorem z mieszkańcami Ciekot i Mąchocic-Scholasterii oraz członkami Zespołów Pieśni i Tańca Ciekoty i Żeromszczyzna spotka się na parkingu przy cmentarzu. Orszak Niebieski z królem Baltazarem z mieszkańcami Brzezinek ruszy z okolic Mini Marketu ABC wraz z zespołem Brzezinianki.
Wszystkie orszaki wyjdą jednocześnie o godz. 11.15, by spotkać się na placu przed kościołem. Tam królowie złożą pokłon Jezusowi w stajence. Dalsza część wydarzenia odbędzie się w kościele, gdzie z koncertem kolęd wystąpi grupa Andrzej i Przyjaciele. Wydarzenie zakończy msza święta o godz. 12.00. Dla uczestników pochodów zostaną przygotowane bezpłatne śpiewniki, korony oraz okolicznościowe naklejki.
W rolach królów wystąpią: Roman Kołomański – sołtys Ciekot, Andrzej Bawół – prezes OSP w Ciekotach, Mirosław Piwko – sołtys Brzezinek, a w roli Marii – Małgorzata Szewczyk, właścicielka Pensjonatu „Margaretka Świętokrzyska” w Brzezinkach. Jak co roku wydarzenie wspiera Kazimiera Kołomańska w roli Anioła.
Tradycyjnie już wszyscy pójdą za gwiazdą, którą poprowadzi wójt Tomasz Lato. – Serdecznie zapraszam do udziału w tym wyjątkowym i bardzo kolorowym wydarzeniu, jednym z kilku orszaków, które będą odbywały się z udziałem mieszkańców gminy Masłów. Orszak w Brzezinkach wyróżnia zawsze wielka radość i mnóstwo barw. Będziemy kolędować z zespołami ludowymi idąc w orszakach, a w kościele z koncertem kolęd wystąpi zespół Andrzej i Przyjaciele. Bądźmy tego dnia razem, zapraszamy całe rodziny – mówi wójt Tomasz Lato.
MIEDZIERZA
Wymarsz nastąpi spod Szkoły Podstawowej w Miedzierzy o godz. 11.30, gdzie nastąpi formowanie Orszaku i błogosławieństwo. Następnie uczestnicy przemaszerują ulicami Miedzierzy do tamtejszego kościoła parafialnego. Tam o godz. 12.00 rozpocznie się msza św. i będzie miał miejsce pokłon przy żłóbku. Każdy uczestnik otrzyma śpiewnik i koronę. Organizatorzy proszą, aby dzieci przebrały się za Aniołki i Pastuszków.
MORAWICA
Zbiórkę uczestników zaplanowano na godz. 11.15 na placu przed Centrum Samorządowym. Stąd wyruszy o godz. 11.30 i powędruje do kościoła w Morawicy, gdzie o godz. 12.00 odbędzie się uroczysta msza święta. Korowód utworzą orkiestra dęta, strażacy oraz grupy artystyczne i teatralne z terenu Miasta i Gminy Morawica. Po nabożeństwie, około godz. 13.00 odbędzie się koncert Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej z Morawicy.
NOWINY
Hasło tegorocznego orszaku brzmi: „W jasełkach leży” i nawiązuje do jubileuszu powstania pierwszej szopki bożonarodzeniowej, którą 24 grudnia 1223 roku, zorganizował w Greccio św. Franciszek z Asyżu. Orszak wyruszy o godz. 14.00 spod GOK Perła Nowiny. W tym roku Orszak Trzech Króli, artystycznie i muzycznie uświetnią: Zespół Placówek Integracyjnych w Kowali, Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach, Zespół Placówek Oświatowych w Bolechowicach, Orkiestra Dęta Nowiny, KGW Kowalanki, KGW Szewczanki, Zespół ludowy Bolechowiczanie, Studio Piosenki Miniaturka.
OLBIERZOWICE
W Olbierzowicach Trzej Królowie wyruszą oddać hołd narodzonemu Zbawicielowi o godz. 10.30.
PIERZCHNICA
Królowie ze swoją świtą zgromadzą się o godz. 11.00 przy Krzyżu Saletyńskim na ul. Kieleckiej. Przybędą ze swoją świtą z trzech kierunków: od Rynku, od ul. Polnej i od ul. Kieleckiej. Następnie przejdą w orszaku, prowadzonym przez „Gwiazdę Betlejemską”, do kościoła św. Małgorzaty w Pierzchnicy. Orszakowi będzie towarzyszyć radosne kolędowanie i złożenie pokłonu nowonarodzonemu Jezusowi w szopce przy kościele. Każdy z uczestników otrzyma koronę i śpiewnik z kolędami.
POŁANIEC
W Połańcu Orszaki Trzech Króli organizowane są przez dwie parafie. Pierwsza z nich czyli parafia św. Marcina Biskupa zaczyna swój orszak w rynku miasta o godz. 10.15, następnie zebrani przejdą ul. 11-go Listopada do kościoła, gdzie oddany zostanie pokłon Dzieciątku Jezus, odbędzie się msza święta. W parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych rozpoczęcie Orszaku Trzech Króli będzie o godz. 11.30 na parkingu przy cmentarzu. Następnie orszak przejdzie ulicami: Czarnieckiego i Żapniowską do kościoła, gdzie nastąpi pokłon Dzieciątku Jezus. Całość zakończy się mszą świętą.
SANDOMIERZ
W Sandomierzu orszaki Trzech Króli tradycyjnie poprowadzi Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej w replikach historycznych strojów. Barwne korowody wejdą na rynek starego miasta około godziny 13.00 z trzech stron – od katedry, zamku oraz od ulicy Sokolnickiego. Wcześniej, po zakończonych mszach przejdą ulicami miasta z kościołów Podwyższenia Krzyża Świętego, św. Pawła i Matki Bożej Królowej Polski. Wszyscy spotkają się przy bożonarodzeniowej szopce obok ratusza. Trzej Królowie oddadzą pokłon Jezusowi i złożą dary.
Jak powiedział ks. Grzegorz Słodkowski, rzecznik diecezji sandomierskiej orszaki Trzech Króli, to odniesienie do przeszłości. – Przypominają o Betlejem, gdzie Mędrcy pokłonili się Dzieciątku. To największe jasełka, więc warto się do nich przygotować wykonując np. koronę, czy ubranie nawiązujące do epoki – dodaje.
Podczas spotkania przy bożonarodzeniowej szopce kolędy będą intonować dzieci i młodzież.
SKARŻYSKO-KAMIENNA
Skarżyski Orszak Trzech Króli wyruszy o godz. 13.30 sprzed kościoła pod wezwaniem świętego Brata Alberta przy ulicy Spółdzielczej. O godz. 16.00 przed Bazyliką Mniejszą przy ulicy Wileńskiej zaplanowano wspólne kolędowanie.
STARACHOWICE
Po raz 17. w Starachowicach odbędą się największe uliczne jasełka, czyli Orszak Trzech Króli. Wydarzenie rozpocznie się w południe.
Starachowicki orszak wyruszy z kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych po mszy o godz. 12.00. Jak mówi jeden z organizatorów Ryszard Nosowicz, tegoroczny orszak przebiega pod hasłem „W jasełkach leży”. – Finałem będzie modlitwa Anioł Pański. Po drodze inscenizujemy narodzenie Pana Jezusa. Idziemy ulicami Radomską, Konstytucji 3 Maja, Armii Krajowej do Placu pod Skałkami, gdzie przygotowana jest szopka. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowali montaż słowno-muzyczny, a my zapewniamy grochówkę i gorącą herbatę – dodaje.
Organizatorami tegorocznego Orszaku Trzech Króli są Rycerze Kolumba, Park Kultury, Uniwersytet Trzeciego Wieku, starachowickie parafie, hufiec ZHP oraz szkoły, policja i straż miejska.
STASZÓW
Orszak wyruszy z dwóch miejsc: spod kościoła św. Barbary oraz Ducha Świętego, aby spotkać się na rynku miasta o godz. 13.00. Tu przy szopce będzie wspólne kolędowanie, Trzej Królowie oddadzą pokłon małemu Jezuskowi.
SUCHEDNIÓW
O godz. 14.00 wyruszy Orszak Trzech Króli w Suchedniowie. Korowód przejdzie z kaplicy Zgromadzenia Sióstr Imienia Jezus przy ulicy Kieleckiej do kościoła pod wezwaniem św. Andrzeja, gdzie odbędzie się wspólne kolędowanie.
SULISŁAWICE
Orszak Trzech Króli przejdzie także po Sulisławicach. Rozpocznie się w kościele parafialnym o godz. 12.30.
WŁOSZCZOWA
W tym roku wydarzeniom towarzyszy hasło „W jasełkach leży!”. We Włoszczowie wędrówka Maryi i Józefa oraz monarchów rozpocznie się spod Domu Kultury o godz. 11.30. Orszak przejdzie do kaplicy bł. Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie. Trzej Królowie wraz z orszakiem oddadzą cześć Nowonarodzonemu, a wierni wspólnie uczestniczyć będą we mszy świętej o godz. 12.00.
ZAGNAŃSK
Szczególnie rozbudowaną oprawę będzie miał Orszak Trzech Króli, który odbędzie się w gminie Zagnańsk. Wydarzenie rozpocznie się już o godz. 11.30 w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Samsonowie Piechotnych. Zainauguruje je przedstawienie związane z Herodami, w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich Jaworzanki. Po nim, w samo południe, rozpocznie się msza święta z udziałem Orkiestry Dętej „Perły Wincentego” z Odrowążka oraz połączonych chórów z Zagnańska.
Jak wyjaśnia Wojciech Ślefarski, wójt Zagnańska, po wyjściu z nabożeństwa, o godz. 13.00, przed świątynią uformują się cztery orszaki.
– Pierwszym orszakiem będzie orszak Bożej Rodziny. On będzie szedł na początku, potem będą orszaki królewskie. W tym roku pierwszym królem – Kacprem będzie starosta powiatu kieleckiego – Mirosław Gębski, drugim, reprezentującym Azję, czyli Melchiorem będzie dyrektor Technikum Leśnego w Zagnańsku, Jacek Wolski, a trzecim królem, afrykańskim, Baltazarem będę ja – wyjaśnia.
Uczestnicy wydarzenia będą mogli dołączyć do wybranego orszaku. Na trasie przemarszu Orszaku będzie można podziwiać widowiska jasełkowe. Pierwsze z nich zostanie pokazane już przy kościele. Będą to: Atak diabłów, Wyjście Maryi Brzemiennej, Olśnienie Mędrców. Później, po drodze będzie można zobaczyć następujące scenki: Pasterze, Dwór Heroda, Gospoda, Walka dobra ze złem.
Finał zaplanowano w ruinach huty „Józef” w Samsonowie, gdzie odtańczony zostanie polonez do melodii kolędy „Bóg się rodzi”. Tam też nastąpią pokłony – najpierw pasterzy, potem Trzech Królów. Atrakcją będzie również kolędowanie z Markiem Buckim.
W roli Anioła dobroci, wystąpi wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik.