Szkolenia dla nauczycieli, dotyczące pracy z uczniami z problemami wychowawczymi, to jedno z zadań, które w tym roku postawił przed sobą Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.
W sumie zaplanowanych jest 190 szkoleń. Wśród nich są takie, dzięki którym nauczyciele dowiedzą się jak pomagać młodzieży uzależnionej od smartfona i Internetu. Barbara Dziedzic, dyrektor ośrodka podkreśla, że o taki temat prosili sami nauczyciele.
– Nauczyciele obserwują, że uczniowie zbyt często korzystają z nowoczesnych mediów. Z jednej strony uważamy, że Internet i smartfon są przydatne, natomiast nadużywanie ich rodzi problemy – mówi Barbara Dziedzic.
Łukasz Niewczas, psycholog, terapeuta i zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji podkreśla, że uzależnienie od telefonu, a co z tym zwykle się wiąże, również od Internetu, to poważny problem wśród młodzieży, dlatego bardzo potrzebne są szkolenia, które pomogą nauczycielom zapobiegać temu zjawisku oraz wspierać uczniów uzależnionych.
– To jest konieczność, żebyśmy mogli zrozumieć młodych ludzi. Uzależnienie od telefonów i Internetu naprawdę wpędza młodych ludzi w duże problemy, które bardzo trudno później odwrócić – tłumaczy Łukasz Niewczas.
Jak dodaje terapeuta, z analizy robionej przez CBOS wynika, że w ostatnich latach o 450 procent wzrosła liczba dzieci i młodzieży spędzających w Internecie ponad 9 godzin dziennie. W 2013 roku deklarowało to około 2 procent uczniów, a w 2021 już 9 procent.
– Wirtualny świat okrada młodych ludzi z bardzo wielu ważnych rzeczy. Okrada ich z empatii, z marzeń, ale także utrudnia im nawiązywanie relacji społecznych – mówi Łukasz Niewczas.
Inne szkolenia zaplanowane przez ośrodek dotyczyć będą między innymi technik radzenia sobie z gniewem, awansu zawodowego, nauczyciele zdobędą też wiedzę o nowej maturze.