Choć budzą wiele kontrowersji, to niedługo na stałe wpiszą się w krajobraz stolicy regionu świętokrzyskiego.
Zielona rewitalizacja zabytkowego śródmieścia Kielc wchodzi w decydującą fazę. Jej efekty będzie można zobaczyć w kwietniu tego roku.
Znaczący postęp prac widać w przypadku wzbudzającego największe emocje rozbrukowywania Rynku oraz budowy ogrodu przy dawnej synagodze, w pasie rozdziału al. IX Wieków Kielc. Marcin Januchta, rzecznik prezydenta Kielc informuje, że w przy synagodze wyznaczono już alejki oraz nową zieleń.
– Zasadzono m.in. buki krzewowe, które będą rosły wzdłuż krawędzi jezdni. Zakończono również prace dotyczące układania podziemnych instalacji. Przygotowano grunt pod ustawienie elementów małej architektury oraz oświetlenia. W najbliższym czasie wykonawca zajmie się ustawianiem słupów oświetleniowych, ławek oraz koszy na śmieci i poideł dla zwierząt – mówi.
Z kolei na skwerze im. Sendlerowej rozpoczęto montaż słupów oświetleniowych. W najbliższym czasie planowany jest montaż placu zabaw, altan, przyłączy do toalety. W tym miejscu prowadzono też prace związane z wykonaniem nowej pergoli czy wytyczeniem nowy alejek spacerowych.
– Jeśli chodzi o Rynek to z pewnością tym co da się zauważyć jest demontaż granitowych płyt na odcinku między Rynkiem, a ul. Orlą, a także na samym placu przed ratuszem. Na „odblokowanej” przestrzeni pojawiły się już nowe nasadzenia. Jest to obszar bezpośrednio przed magistratem, w okolicy północnej pierzei Rynku oraz w pobliżu ul. Warszawskiej. Wzdłuż wschodniej pierzei widać także nowe drzewa. Jest to dąb i świdośliwy. Reszta nasadzeń będzie realizowana przy sprzyjających warunkach pogodowych – tłumaczy.
– Wykonano również prace związane z budową systemu nawadniania. Natomiast w najbliższym czasie na Rynku będzie montowana dodatkowa instalacja nawadniająca rośliny, a także układane będą instalacje elektryczne. Wykonawca zajmie się też zlokalizowaną w tym miejscu fontanną – dodaje Marcin Januchta.
Zaawansowane roboty budowlane przeprowadzono też na ul. Bodzentyńskiej oraz placu przed kościołem pw. św. Wojciecha. Do wykonania pozostało jeszcze wykonanie balustrad przy pochylni i pergoli w pobliżu skrzyżowania ul. Bodzentyńskiej i Kościuszki. Wykonawca ma zająć się jeszcze ułożeniem odcinka nawierzchni przy zapleczu budowy w okolicy pl. św. Wojciecha.
Na realizację tzw. zielonej rewitalizacji śródmieścia Kielc, władze miasta pozyskały wsparcie z Programu Inwestycji Strategicznych. Przedsięwzięcie ma zakończyć się w kwietniu 2024 r. Łączna wartość wszystkich czterech zadań to prawie 22 mln zł. Z czego 90 proc. stanowi dofinansowanie z rządowego programu Polski Ład.