Uczniowie klas maturalnych, zainteresowani studiami na uczelniach w innych krajach, muszą już teraz rozpocząć proces rekrutacyjny. Karolina Żebrowska, koordynatorka studiów zagranicą w Kastu International pomaga chętnym przygotować się do naboru na wybrane uczelnie w Skandynawii oraz Belgii i Holandii.
Jak mówi, spieszyć powinny się osoby, które chcą studiować w Finlandii, bowiem tamtejsze uczelnie niedługo mogą zakończyć nabór. Z kolei w Danii rekrutacja rozpoczyna się 1 lutego. W przypadku Belgii i Holandii dużej presji czasowej nie ma, bo aplikować można zwykle do końca kwietnia.
Karolina Żebrowska dodaje, że o studiach na zagranicznej uczelni mogą myśleć również uczniowie, którzy nie mają wybitnych ocen. Stopnie oczywiście się liczą, ale ważniejsze są inne aspekty.
– Skandynawia, czyli mam na myśli Danię, Finlandię i Szwecję – tu mogą skupić się rzeczywiście na ocenach, choć wynik matury aż tak bardzo się nie liczy. Na przykład w Danii dużą wagę przykłada się do liczby godzin z danego przedmiotu w ostatnich trzech latach szkoły średniej – informuje Karolina Żebrowska.
Do wzięcia udziału w rekrutacji potrzebne są wypis ocen i niekiedy wypis liczby godzin z danych przedmiotów. Po maturze trzeba dostarczyć również świadectwo ukończenia szkoły i świadectwo dojrzałości – oba dokumenty muszą być przetłumaczone na język angielski przez tłumacza przysięgłego. Potrzebny będzie także certyfikat językowy. Najczęściej wystarczy poziom B2. Karolina Żebrowska dodaje, że wymogi rekrutacyjne różnią się w zależności od kraju i uczelni.
– Czasem zdarza się, że trzeba napisać list motywacyjny i przygotować CV. W przypadku kierunków związanych z designem trzeba niekiedy wykonać jakieś zadanie. Ale w sumie tych formalności jest bardzo mało – zapewnia Karolina Żebrowska.
Studia w Danii, Finlandii i Szwecji są bezpłatne, natomiast w Belgii i Holandii trzeba płacić czesne – odpowiednio nieco ponad 1,1 tys. euro i 2,5 tys. euro. Holandia jest jednak popularna wśród kandydatów z Polski, ponieważ pracujący studenci mogą liczyć na pożyczki i inne formy wsparcia – na przykład bezzwrotne granty. Stypendium w wysokości 650 euro miesięcznie mogą uzyskać również pracujący studenci w Danii.