W tym roku będzie można zwiedzać ogród botaniczny w Kielcach korzystając ze specjalnej aplikacji.
Jak informuje Mirosław Hejduk, dyrektor Geonatury Kielce aplikacja powstała przy współpracy z Politechniką Świętokrzyską i była już testowana na terenie rezerwatu na Kadzielni.
– Próbne wykorzystanie aplikacji zakończyło się sukcesem, dlatego chcemy wprowadzić to rozwiązanie m.in. w ogrodzie botanicznym i innych kieleckich atrakcjach. Przy każdym miejscu, gdzie znajdują się rośliny umieszczone zostaną tabliczki z kodem QR po zeskanowaniu którego będzie można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące danej rośliny, czy krzewu. Będzie można także tworzyć raporty ze zwiedzania. Wprowadzenie tego rozwiązania z pewnością będzie służyć zarówno celom edukacyjnym, jak i naukowym – wyjaśnia.
Mirosław Hejduk dodaje, że przygotowane są także trzy projekty dotyczące zagospodarowania północnej części ogrodu botanicznego, a także prac związanych z rozbudową infrastruktury na terenie rezerwatów będących częścią Geoparku.
– Chcemy między innymi rozbudować istniejącą infrastrukturę w rezerwacie na Ślichowicach, a także umożliwić bezpieczne dojście do Skałki Geologów na Kadzielni. Planujemy także zagospodarować najgłębszą część rezerwatu Wietrznia od strony ulicy Tarnowskiej, a także utworzyć nowe ścieżki dydaktyczne. Na realizacje tych przedsięwzięć będziemy się starali pozyskać zewnętrzne fundusze – zaznacza.
Geonatura to centrum edukacyjne powstałe w 2003 r. w Kielcach, gdzie zwiedzający mogą zapoznać się z historią geologiczną regionu oraz najważniejszymi atrakcjami geologicznymi Kielc. Obejmuje rezerwat Wietrznia, Kadzielnia, Ślichowice oraz ogród botaniczny.