Jakim władcą był Bolesław Chrobry? O tym mówi kolejny odcinek księgi drugiej „Kroniki dziejów Polski” mistrza Wincentego Kadłubka. Emisja na antenie Radia Kielce we wtorek (9 stycznia) o godz. 20.50.
W księdze drugiej, kronikarz opisuje władców Polski piastowskiej. Tym razem przedstawia syna Mieszka I, czyli Bolesława, żyjącego w latach 992-1025. Prof. Beata Wojciechowska, mediewistka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wyjaśnia, że pierwszy polski król szczególną opieką otoczył kościół, ustanawiając dwie metropolie. Zawraca uwagę, że tę informację przekazał też Gall Anonim w swojej „Kronice”.
– Nie ulega wątpliwości, że jedną metropolią było Gniezno, gdzie arcybiskupstwo ustanowiono w 1000 roku, a arcybiskupem został Radzim Gaudenty, brat św. Wojciecha. Natomiast istnienie i lokalizacja drugiej metropolii jest wciąż przedmiotem dyskusji naukowych – podkreśla.
Jak zaznacza prof. Beata Wojciechowska, tradycja drugiej metropolii mogła powstać w oparciu o kontakty Małopolski z diecezją praską i diecezją morawską, które od 973 roku podlegały arcybiskupstwu w Moguncji.
– Drugim metropolitą mógł być Brunon z Kwerfurtu, który działał na ziemiach polskich jako biskup misyjny. W 1002 roku został arcybiskupem i mianował biskupów misyjnych u Pieczyngów i Szwedów. Druga, bardzo prawdopodobna hipoteza, zakłada, że w latach 1004-1005, biskup poznański Ungier poddał się władzy arcybiskupstwa Magdeburga i tym samym arcybiskupstwo magdeburskie rozciągnęło swą władzę nad częścią Kościoła polskiego – tłumaczy.
Historyk wskazuje, że Wincenty Kadłubek pisze o wielkim zapale religijnym Bolesława, który sprowadził biskupa Wojciecha.
– W rzeczywistości, to Wojciech po wygnaniu z Czech przybył na ziemie polskie. Wojciech miał pouczać Bolesława o konieczności przestrzegania prawa przez władcę, a także o wyższości prawa boskiego nad prawem świeckim. Bolesław był sprawiedliwy, posłuszny duchowieństwu, bezstronnie rozstrzygał wszelkie spory ludzkie – opisuje prof. Beata Wojciechowska.
Jak jeszcze Wincenty Kadłubek opisuje czas rządów Bolesława Chrobrego? O tym w odcinku „Kroniki” we wtorek (9 stycznia).
„Kronikę dziejów Polski” Wincentego Kadłubka w interpretacji Andrzeja Pieczyńskiego z komentarzem naukowym prof. Beaty Wojciechowskiej można usłyszeć na antenie Radia Kielce w każdy wtorek, o godz. 20.50. Wszystkie dotychczasowe odcinki, w formie podcastu są dostępne na stronie: wielkaliteratura.online.