87 łodzi zostało zarejestrowanych w zeszłym roku w powiecie kieleckim. Wpisanie do rejestru jest obowiązkiem właściciela jednostki pływającej, mierzącej do 24 metrów.
Mariusz Ściana, członek zarządu powiatu kieleckiego przypomina, że ten przepis obowiązuje od 1 sierpnia 2020 roku.
– Jeżeli chodzi o łodzie, to nie ma rejonizacji, co oznacza że z usług Starostwa Powiatowego w Kielcach może skorzystać każdy mieszkaniec Polski – dodaje.
W 2022 roku w kieleckim starostwie zarejestrowano 85 jednostek pływających. Dla porównania w 2021 było ich 67, a w 2020 roku, od sierpnia, w którym zaczęły obowiązywać nowe przepisy, zarejestrowano siedem jednostek.
Mariusz Ściana dodaje, że w regionie znajduje się wiele zbiorników, po których można pływać łodziami.
– Mamy zbiorniki m.in. w Cedzynie i Chańczy. Tam jest już sporo miejsca, aby popływać. Warto zaznaczyć, że na zbiorniku w Chańczy obowiązują strefy ciszy, które zostały wyznaczone dla bytowania zwierząt. Znajdują się od strony zapory i od strony źródlisk. Tam nie należy wpływać łodziami – dodaje Mariusz Ściana.
Dane zamieszczane są w ogólnopolskim rejestrze REJA24. Prowadzony jest w formie elektronicznej i zapewnia stały dostęp do danych dla służb ratowniczych, organów ścigania i administracji państwowej.
Aby zarejestrować sprzęt wodny należy złożyć wniosek do Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska Starostwa Powiatowego w Kielcach wraz z załącznikami, które można znaleźć na stronie internetowej instytucji.