Pacjenci Uzdrowiskowego Szpitala Kompleksowej Rehabilitacji „Krystyna” w Busku-Zdroju będą mogli wkrótce korzystać z nowoczesnego robota rehabilitacyjnego, który będzie wspierał terapię chodu u pacjentów, a w efekcie końcowym ma pomóc w przywróceniu pacjentów do sprawności i rozwijać umiejętności chodu.
Artur Durda, dyrektor pionu lecznictwa w spółce Uzdrowisko Busko-Zdrój podkreśla, że to najnowszy na świecie sprzęt do tzw. reedukacji chodu – robot RoboGait.
– Można go wykorzystać nie tylko dla dorosłych, lecz także dla dzieci. Możemy rehabilitować i uczyć chodu pacjentów po urazach rdzenia kręgowego, po udarach mózgowych, ze stwardnieniem rozsianym, po poważnych operacjach ortopedycznych czy neurochirurgicznych – przybliża.
– Dla każdego chorego parametry można ustawiać indywidualnie, a efekty pracy zwiększy połączenie robota z terapią, nazywaną biologicznym sprzężeniem zwrotnym. Pacjent otrzymuje podczas niej informację, co powinien fizycznie wykonać, a ile mu jeszcze do tego brakuje – wyjaśnia Artur Durda. Dodaje, że wykorzystywany jest awatar – pacjent widzi, jak powinien wyglądać ruch i stara się do tego dostosować.
Sprzęt został kupiony z myślą o pacjentach neurologicznych, ponieważ jak podkreśla dyrektor spółki, nie tylko w województwie świętokrzyskim, lecz także w całej Polsce brakuje dla takich chorych miejsc.
– Oni powinni być szybko rehabilitowani. Tak jak istnieje złota godzina w leczeniu neurologicznym, jeśli chodzi o interwencję, tak szybka rehabilitacja neurologiczna daje możliwość powrotu do funkcjonowania – podkreśla Artur Durda.
Nowy sprzęt jest już w szpitalu, do końca miesiąca ma zostać uruchomiony. Pacjenci będą z niego korzystać zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i komercyjnie.