Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało dziś (środa, 10 stycznia) do mieszkańców Kielc alert o złej jakości powietrza. Przyczyną tego jest smog utrzymujący się nad miastem, czyli zawartość różnych pyłów w powietrzu które przekroczyły dopuszczalne normy o kilkaset procent.
Smog powstaje m.in. przy spalaniu niskiej jakości węgla lub koksu.
Piotr Matuszewski z Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii wyjaśnia, że w smogu znajdują się różnego rodzaju pierwiastki, które mogą być chorobotwórcze i rakotwórcze i są substancjami drażniącymi nasz układ oddechowy.
– W przedłużonej ekspozycji te szkodliwe substancje zawarte w smogu mogą powodować przewlekłe choroby płuc, jak przewlekła obturacyjna choroba płuc. Mogą również prowadzić do chorób nowotworowych. W połączeniu z okresem nadmiernego czasu zachorowania na choroby infekcyjne, te czynniki połączone ze sobą, czyli drażnienie naszego układu oddechowego smogiem i dodatkowo czynnikami chorobotwóczymi stanowi swoisty, śmiertelny koktajl – mówi dr Piotr Matuszewski.
Smog jest także czynnikiem ryzyka chorób sercowo–naczyniowych i zwiększa śmiertelność z powodu chorób układu krążenia, mówi kardiolog Aneta Dudek.
– Smog, to nieświadome podtruwanie nas wszystkich, zarówno osób zdrowych, jak i chorych, starszych i młodszych. Wszyscy jesteśmy narażeni na wdychanie tych szkodliwych pyłów. One mają bardzo niekorzystny wpływ na nasz układ krążenia, na śródbłonek naczyniowy i zwiększają tzw. stres oksydacyjny, który przyczynia się do powstania miażdżycy, prowadzi do udaru mózgu lub zawału serca, jak również zaburzeń wzroku. Szkodliwe pyły zawarte w smogu powodują także rozwój choroby niedokrwiennej serca, czyli miażdżycy tętnic wieńcowych i związanych z tym objawów – mówi dr Aneta Dudek.
Podczas pojawienia się smogu najlepiej nie wychodzić z domu i nie wietrzyć mieszkania. Jeżeli już musimy wyjść na dwór, wówczas warto mieć założoną maseczkę z filtrem hepa, a podczas jazdy samochodem należy przełączyć nawiew na obieg zamknięty. Natomiast po powrocie do domu należy przepłukać jamę ustną oraz nos fizjologicznym roztworem soli, a do oczu wkropić sztuczne łzy.
Ważna jest również odpowiednia dieta bogata w witaminy A, E, C, B12 i kwas foliowy.