Prawie 60 tytułów, różnorodna tematyka oraz słuchowiska i audiobooki. W sumie prawie 1200 godzin treści do odsłuchania. Zachęcamy do słuchania audycji Radia Kielce w formie podcastów. To „radio na życzenie”, którego słuchasz w dowolnym miejscu i kiedy chcesz.
Podcast jest formą audycji cyklicznie publikowanej w Internecie. Podcastów można słuchać online lub pobrać i odtworzyć w dowolnym momencie. Słuchanie jest proste i wygodne – wystarczy smartfon, tablet lub komputer. Oczywiście z dostępem do Internetu.
Podcast – audycja na żądanie
Z badania „Podcasty 2023” przeprowadzonego na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna wynika, że prawie co trzeci polski internauta regularnie słucha podcastów. Co więcej, słuchacze podcastów w Polsce to dojrzali i świadomi konsumenci, którzy chętnie czerpią wiedzę z audycji i polecają innym słuchane przez siebie treści. Najliczniejszą grupę słuchaczy podcastów stanowią osoby w wieku 25-34 lata (73 proc.).
Dlaczego w ostatnich latach podcasty dynamicznie zyskują na popularności? Przede wszystkim ze względu na dostępność i różnorodność tematyczną podcastów. W odróżnieniu od radia podcastów można bowiem słuchać w dowolnym momencie.
Atuty podcastów dostrzegają także rozgłośnie radiowe, które coraz częściej udostępniają swoje audycje w Internecie. Radio Kielce serwis podcasty.radiokielce.pl uruchomiło w 2020 roku. Od tego czasu biblioteka podcastów stale się powiększa. Aktualnie udostępniamy w Internecie prawie 60 tytułów, niemalże 1200 godzin treści do odsłuchania, kilkanaście audycji o różnej tematyce oraz wiele słuchowisk.
Tematyka podcastów Radia Kielce jest zróżnicowania. Na podcasty.radiokielce.pl dominują podcasty historyczne (np. „Moc Historii”, „Wyprawa w nieznane”, czy też najnowszy podcast „Na tropie zaginionych skarbów”), ale nie brakuje także chociażby podcastów o podróżach („Muzyczne podróże przez świat”), o zdrowiu („Porozmawiajmy o zdrowiu”).
Na portalu podcasty.radiokielce.pl odsłuchać można również niektóre audycje Radia Kielce, np. „Rozmowę dnia”, „Punkty widzenia”, „Świat na wskroś” oraz „Prognoza pogody według Marka Stefańca”.
W formie podcastów udostępniliśmy również nagrywane w Radiu Kielce książki. Są to między innymi „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza, „Krótka rozprawa między trzema osobami, Panem, Wójtem, a Plebanem” Mikołaja Reja, a także „Kronika dziejów Polski” spisana przez Wincentego Kadłubka.
Tu należy podkreślić, że więcej książek do słuchania dostępnych jest w ramach projektu „Wielka literatura w przestrzeni cyfrowej” na portalu wielkaliteratura.online. Są to największe dzieła literackie, jakie powstały na terenie regionu świętokrzyskiego bądź zostały napisane przez autorów trwale związanych z ziemią kielecką. Audiobooków można ich posłuchać za darmo. Są to między innymi dzieła Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza, Jana Kochanowskiego, Adolfa Dygasińskiego, Mikołaja Reja, Jana Długosza i Wincentego Kadłubka.
Podcast Radia Kielce doceniony przez branżę
Jednym z pierwszych podcastów Radia Kielce jest „Chwila dobrej roboty” – od czerwca 2020 roku opublikowaliśmy już prawie 200 odcinków. Podcast prowadzony przez Zbigniewa Brzezińskiego, eksperta rynku pracy, w 2021 roku znalazł się w pierwszej dziesiątce zestawienia #KtoPrzemawia przygotowywanego przez Damiana Rucińskiego, eksperta w dziedzinie podcastów. „Chwila dobrej roboty” została sklasyfikowana na ósmym miejscu w gronie 100 podcastów o tej tematyce, które ujęto w rankingu.
Podcasty w YouTube
Atuty podcastów dostrzegają nie tylko rozgłośnie radiowe, które coraz częściej udostępniają swoje audycje w Internecie. Podcasty do swojej oferty wprowadzają największe muzyczne platformy internetowe. Zrobił to już serwis Spotify, a internetowy gigant Google poinformował, że usługa „Google Podcasty” zostanie przeniesiona do serwisu YouTube i w ten sposób zintegruje obie usługi.
Google informuje, że dzięki temu podcasty są dostępne w YouTube Music, a także w YouTube na stronach odtwarzania filmu i stronach playlist.
– Wyróżnienie na stronie youtube.com/podcasts umożliwia przyciągnięcie nowych słuchaczy. Ulepszone funkcje wyszukiwania pomagają odbiorcom znaleźć podcast – informuje internetowy koncern dodając, że nowy sposób publikacji podcastów ma zapewnić również lepszą widoczność, aby ułatwić słuchaczom znalezienie interesujących ich podcastów.
Google podało już termin zamknięcia istniejącej od 2016 roku usługi Google Podcasts. Koncern z Mountain View ma ją wyłączyć do końca marca 2024 roku.
Podcasty Radia Kielce
Podcastów Radia Kielce można słuchać na portalu podcasty.radiokielce.pl. Jesteśmy obecni również w najpopularniejszych serwisach podcastowych: Apple Podcast, Deezer, Spotify oraz Spreaker.