Umowa z Hotelem Binkowski, w sprawie dzierżawy działki oraz zamiany trzech kolejnych na 19 mieszkań, uchylenie zgody na sprzedaż nieruchomości przy ul. Klonowej i kontynuacja programu dotacji wymian źródeł ciepła. To część tematów, którymi zajmą się kieleccy radni podczas sesji w czwartek (11 stycznia).
Główny ciężar obrad skupi się na dwóch projektach uchwał. Pierwsza dotyczy udzielenia zgody na dzierżawę leśnej działki dla Hotelu Binkowski, na której ma powstać infrastruktura rekreacyjna. W projekcie uchwały zapisano, że na wydzierżawionym terenie ma powstać sieć alejek. Zimą będą one pełniły formę lodowiska z iluminacjami, z kolei latem – strefy dla rolkarzy. Z kolei druga umowa zakłada zamianę trzech zabudowanych miejskich działek przy al. Na Stadion i ul. Husarskiej na 19 mieszkań rozlokowanych na obszarze całego miasta.
Jarosław Karyś, przewodniczący rady miasta z klubu Prawa i Sprawiedliwości informuje, że radni PiS zagłosują „za” obiema uchwałami. Jego zdaniem rozwój przedsiębiorczości pod każdą postacią przynosi miastu korzyść.
– Mam nadzieję, że pozostałe klubu poprą te pomysły. Każdy pomysł przyczyniający się do rozwoju miasta jest opłacalny. Jeżeli jest nowa atrakcja, nowa rzecz przeciągająca kielczan oraz mieszkańców innych regionów, to miastu się to zawsze opłaca. Miasto nie powinno kalkulować tego w kategoriach biznesowych. Czy na tym zarobimy? Nie, ale też nie stracimy. Z kolei efektem będzie coś czego miasto samo nigdy by nie zrealizowało z uwagi na wysokie koszty – stwierdza.
Katarzyna Czech-Kruczek, wiceprzewodnicząca rady miasta z klubu Koalicji Obywatelskiej również pozytywnie ocenie przedstawione przez właścicieli hotelu Binkowski propozycje inwestycji. W jej opinii dobrze prosperujący biznes oznacza większe wpływy z podatków, nowe miejsca pracy oraz wzrost płac w dobrze funkcjonującej firmie.
– Jest to teren, który niewątpliwie przyciąga turystów. Powstanie tych obiektów bez wątpienia sprawi, że atrakcyjność kompleksu leśno-sportowego wzrośnie. Uważam, że przedsiębiorcy, którzy chcą zrobić coś dla przyciągnięcia turystów i wzmocnienia potencjału promocyjnego Kielc powinni być wspierani. Oczywiście nie brakuje głosów sprzeciwu. Jestem jednak za tym, by teren ten się rozwijał, ponieważ jest to szansa na przyciągnięcie turystów z sąsiednich województw – ocenia.
W porządku obrad pojawi się także zgłoszona przez klub Koalicji Obywatelskiej uchwała, której celem jest wycofanie się z planów sprzedaży działki przy ul. Klonowej w Kielcach. Decyzja o wystawieniu na sprzedaż nieruchomości zapadła podczas wrześniowej sesji rady miasta. Wtedy na 25 radnych, 11 oddało głos „za”. Co istotne, przyjęcie uchwały było możliwe dzięki poparciu propozycji przez część klubu KO.
Jarosław Karyś dodaje, że w tej części miasta istnieje obecnie dość gęsta zabudowa. Z kolei mieszkańcy okolicznych budynków wskazują, że jest to ostatnia zielona enklawa na tym terenie.
– Rozumiemy mieszkańców. Ostatecznego zdania jeszcze nie mamy. Jednak osobiście jestem w stanie poprzeć tę uchwałę. Myślę, że ta część zalewu wymaga jakiejś ochrony. Do tej pory i tak powstało tam dość dużo obiektów wielorodzinnych. Straciliśmy trochę gruntu wkoło zalewu, który mógłby być obszarem rekreacyjnym. Plac jest między blokami, ale myślę, że miasto nie poniesie wielkiej straty z tytułu odstąpienia od sprzedaży tej nieruchomości – mówi.
Katarzyna Czech-Kruczek dodaje, że przedstawiona uchwała jest odpowiedzią na głosy kielczan oraz zmieniającą się koncepcję urbanistyczną miasta.
– Zdaniem większości kielczan obszar ten powinien być dalej terenem zielonym. Koncepcja urbanistyczna miasta jest prorozwojowa, a deweloperzy mają gdzie budować. Dyskusyjna jest sama kwestia dojazdu do tej nieruchomości i skomunikowania ich. Tym bardziej, że jest tam już gęsta zabudowa wielorodzinna. Istotne są także kwestie związane z ochroną przyrody – argumentuje radna.
Rada miasta zdecyduje także o tym kto zajmie miejsce Jarosława Bukowskiego w komisji skarg i wniosków, komisji rewizyjnej oraz na stanowisku przewodniczącego komisji edukacji i kultury. Członkowie tej komisji wskazali w to miejsce Joannę Litwin. Jednak ostateczna decyzja należy do całej rady miasta. W związku mianowaniem radnego Bukowskiego na stanowisko dyrektora Domu Środowisk Twórczych, rada do końca kadencji będzie zredukowana z 25 do 24 osób.
Styczniowe posiedzenie rady miasta rozpocznie się o godz. 9.