Mieszkańcy osiedla Metalowiec w Skarżysku-Kamiennej nie chcą w pobliżu swoich domów kolejnego marketu. Ich zdaniem doprowadzi to do likwidacji zieleni, będzie miało negatywny wpływ na środowisko, pogorszy też komfort życia. Mieszkańcy ulic Jesionowej i Akacjowej wystosowali w tej sprawie protest do władz miasta, zabierali głos na sesji, opowiedzieli też o swoich obawach w programie Interwencja.
Market miałby stanąć pomiędzy cichymi, osiedlowymi ulicami Akacjową i Jesionową. Graniczyłby też z ulicą Metalowców. Cała działka, na której są obecnie tereny zielone miałaby być zabudowana obiektem o powierzchni 2 tys. metrów kwadratowych, a wokół niego miałby powstać betonowy plac z parkingiem na 100 miejsc. Według planów, które otrzymali mieszkańcy obiekt, miałby mieć wysokość ponad 7 metrów. Górowałby nad niską zabudową jednorodzinnych domków. Miałby też być usytuowany bardzo blisko istniejących posesji, a ludzie za swoimi ogrodzeniami mieliby wysoki mur.
W tym miejscu usytuowany jest również kolektor sanitarny, który odpowiada za odwodnienie i odprowadzenie ścieków. Ludzie mają wątpliwości, czy możliwe jest przeprowadzenie takiej inwestycji w tym miejscu. Ponieważ cały teren zostanie zabetonowany, woda będzie zalewała ich posesje.
Mieszkańcy obawiają się też hałasu, który będzie generował taki obiekt. Spodziewać się trzeba dużego ruchu samochodowego klientów, dźwięków emitowanych przez urządzenia oraz ciężkich samochodów dostawczych. Ludzie twierdzą także, że inwestycja wpłynie negatywnie na wartość ich nieruchomości.
W miejscu, na którym miałby stanąć obiekt znajduje się obecnie park z kilkudziesięcioma 50-letnimi drzewami. To miejsce relaksu dla mieszkańców, teren spacerowy dla właścicieli psów oraz siedlisko ptaków.
Według mieszkańców osiedla Metalowiec budowa kolejnego marketu w tej okolicy nie jest priorytetem. W pobliżu jest już wiele obiektów handlowych, więc ludzie nie są pozbawieni możliwości zrobienia zakupów. Dzielnica ma nie tylko mniejsze sklepy, ale także galerie handlowe.
Mieszkańcy osiedla Metalowiec są zdeterminowani. W listopadzie, czyli zaraz po otrzymaniu informacji o inwestycji wystosowali do władz miasta protest, pod którym podpisało się kilkadziesiąt osób. Przedstawili także swoje obawy podczas sesji Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej.
W audycji Interwencja wzięli udział także radni Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej: Piotr Janowski, Mikołaj Kwaśniak i Konrad Wikariusz. Powiedzieli, że rozumieją wzburzenie i niepokój mieszkańców, którzy przyzwyczaili się do mieszkania w ciszy i spokoju. Ich zdaniem taka inwestycja w tym miejscu nie powinna powstać. Skarżysko jest zabetonowywane i brakuje tu zieleni.
Przyznali, że gdy na sesji stanęła sprawa tej działki nie wiedzieli, co na niej powstanie, nie ma bowiem dla tego terenu planu zagospodarowania przestrzennego. Stwierdzili, że sprawa jest obecnie w rękach prezydenta Skarżyska i to on zadecyduje, jaki będzie dalszy los tego terenu. Zapewnili jednak, że postarają się zrobić wszystko, by taki obiekt tu nie powstał.
Nikt w przedstawicieli Urzędu Miasta Skarżyska-Kamiennej nie wziął udziału w audycji. Przed programem rzecznik prasowy UM, Izabela Szwagierek, przesłała oświadczenie.
Oświadczenie Urzędu Miasta Skarżyska-Kamiennej w sprawie działki nr ew. 46 przy ulicy Akacjowej w Skarżysku-Kamiennej. Przedmiotowy teren nie jest własnością Gminy Skarżysko-Kamienna.
20 października 2023 roku do Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej wpłynął wniosek w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku handlowo-usługowego o pow. sprzedaży do 2.000,0 m2 (usługi nieuciążliwe) z towarzyszącą infrastrukturą techniczną, pylonem reklamowym oraz budowie parkingu (do 100 miejsc postojowych) na działce nr ew. 46 przy ulicy Akacjowej w Skarżysku-Kamiennej.
Wyjaśnić należy, że obiekt o takiej powierzchni nie jest obiektem wielkopowierzchniowym.
Dla przedmiotowego terenu nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, dlatego możliwość zagospodarowania powyższej nieruchomości należy określić w drodze decyzji o warunkach zabudowy.
Po uzupełnieniu przez Inwestora braków formalnych wniosku, zostało wszczęte postępowanie administracyjne w powyższej sprawie – zgodnie z ustawą Kodeks postępowania administracyjnego.
Chcąc zagwarantować czynny udziału mieszkańców uznaliśmy, iż krąg podmiotów, którym przysługuje interes prawny, a więc prawo do bycia stroną takiego postępowania, determinowany jest nie bezpośrednim sąsiedztwem, a obszarem oddziaływania inwestycji objętej wnioskiem. Dlatego ustaliliśmy krąg stron obejmujący właścicieli sąsiednich działek, jak również właścicieli nieruchomości z zabudową mieszkaniową jednorodzinną zlokalizowaną wzdłuż ul. Akacjowej, dając tym samym mieszkańcom możliwość wypowiedzenia się w przedmiotowej sprawie.
Sprawa rozpatrywana jest zgodnie z warunkami określonymi w art. 61 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Nadmienić należy, że decyzja o ustaleniu warunków zabudowy jest pierwszym etapem procedury formalno-prawnej zmierzającej do uzyskania pozwolenia na budowę. Nie upoważnia ona do rozpoczęcia jakichkolwiek prac budowlanych.
Rzecznik prasowy UM, Izabela Szwagierek