W Świętokrzyskim Centrum Onkologii pacjenci mogą skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych pomagających wykryć miedzy innymi nowotwory jelita grubego.
Specjaliści przypominają, że rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym występującym w Polsce; każdego roku rozpoznaje się ponad 14 tys. nowych przypadków. W wykryciu choroby pomaga kolonoskopia.
Gastroenterolog dr Jacek Paluch ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii informuje, że z prowadzonych w placówce badań skorzystać mogą osoby w wieku 50 – 65 lat bez objawów raka jelita grubego, osoby w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) chorych na raka jelita grubego osoby w wieku 25–65 lat pochodzące z rodziny, gdzie wystąpił Zespół Lyncha czyli dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością.
Podczas badania lekarz na monitorze widzi, jak wygląda jelito, jeśli znajdują się w nim polipy to od razu są usuwane i oddawane do badania.
Jak dodaje Jacek Paluch im wcześniej wykryta choroba tym większa szansa na wyleczenie.
Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego jest finansowany przez Ministerstwo Zdrowia. Celem Programu jest zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów z powodu tego nowotworu.
Więcej informacji na temat badań profilaktycznych wykrywających nowotwory jelita grubego można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu: 41 36 74 370.