Bogactwo nie jest istotne, bowiem odgrywa niewielką rolę w zdobywaniu cnót i kształtowaniu nas i naszego wnętrza. To morał, jaki płynie z kolejnego rozdziału księgi drugiej „Kroniki dziejów Polski” mistrza Wincentego Kadłubka. Emisja na antenie Radia Kielce we wtorek (16 stycznia) o godz. 20.50.
Przed tygodniem poznaliśmy historię Bolesława Chrobrego. Narratorzy – Jan i Mateusz opisywali lata panowania pierwszego króla Polski. W kolejnej części „Kroniki” postawa Bolesława jest przyczynkiem, do rozważań o cnotach.
Jak zauważa prof. Beata Wojciechowska, mediewistka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Wincenty, uznając wszystkie zalety Bolesława Chrobrego podkreślił, że najważniejsze są te, które wywodzą się z ludzkiego męstwa i dobroci, wszystko, co pochodzi z zewnątrz, stanowi dar losu.
– Następnie przedstawił przypowieść o ubogim mędrcu, korzystając z dzieł Horacego, a przede wszystkim Seneki – wyjaśnia.
Historyk zwraca uwagę, że wniosek z tej historii jest taki, że na własność mamy tylko duszę i czas, zaś cudzych rzeczy nie można nadużywać.
– Jeśli się jest bogatym wewnętrznie, nie odczuwa się potrzeby posiadania bogactw, a ten, który zgadza się z ubóstwem, jest bogaczem i jest godny podziwiania, nie zaś jego dom czy sprzęty – podkreśla.
„Kronikę dziejów Polski” Wincentego Kadłubka w interpretacji Andrzeja Pieczyńskiego z komentarzem naukowym prof. Beaty Wojciechowskiej można usłyszeć na antenie Radia Kielce w każdy wtorek, o godz. 20.50. Wszystkie dotychczasowe odcinki, w formie podcastu są dostępne na stronie: wielkaliteratura.online.