Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach będzie nosiła imię Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Uroczystość nadania imienia odbędzie się 20 maja tego roku, w dniu 105. urodzin autora „Innego świata”.
Dyrektor książnicy, Sylwester Kasprzyk wyjaśnia, że pomysł na takiego patrona pojawił się w ubiegłym roku, podczas jego rozmowy z marszałkiem województwa świętokrzyskiego, Andrzejem Bętkowskim.
– Pan marszałek przypomniał, że Gustaw Herling-Grudziński był absolwentem szkoły, która niegdyś mieściła się w budynku, w którym siedzibę ma Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka i wspólnie doszliśmy do wniosku, by bibliotece nadać imię tego właśnie patrona. Myślę, że to będzie nie tylko kolejna forma upamiętnienia tej postaci, zasłużonej dla polskiej literatury, ale też przypomnienie o niej tym, którzy być może już o nim zapomnieli – zaznacza.
Sylwester Kasprzyk mówi, że po tym, jak pojawił się pomysł, najpierw rada pedagogiczna biblioteki musiała podjąć uchwałę intencyjną, w której wyraziła zgodę na nadanie imienia tego patrona.
– Następnie, jako dyrektor, zostałem zobowiązany do tego, żeby w imieniu rady wystąpić z wnioskiem formalnym do władz województwa, o wyrażenie zgody, na nadanie tego imienia. Zarząd województwa wyraził zgodę, podejmując uchwałę i przekazując na moje ręce jej treść, co dało możliwość podjęcia kolejnych kroków, które w najbliższym czasie będziemy realizować – tłumaczy.
Uroczystość nadania imienia zaplanowano na 20 maja tego roku, w dniu 105. urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Tego dnia zostanie odsłonięta tablica z patronem na budynku biblioteki. Sylwester Kasprzyk zapowiada, że temu świętu będzie towarzyszyło wiele wydarzeń.
– Kierownicy poszczególnych filii naszej biblioteki w regionie oraz my, jako biblioteka centralna w Kielcach przygotujemy różnego rodzaju wydarzenia, spotkania autorskie, wystawy, konkursy związane z naszym patronem. Już dziś zachęcam państwa do udziału w tych wydarzeniach – mówi.
Do współpracy przy organizacji wydarzeń, Sylwester Kasprzyk zaprosił Konrada Cedro, prezesa Fundacji Rozwoju Regionu Świętokrzyskiego, który miał okazję poznać Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
– Dzięki życzliwości pana prezesa, biblioteka pozyskała piękny zbiór fotografii jego autorstwa, które będą wykorzystywane w różnego rodzaju publikacjach, m.in. planujemy wykonać album, kalendarz, ale będą też wykorzystywane na różnego rodzaju kartach pocztowych, na wystawach. Będzie jednym z prelegentów, którzy zabiorą głos podczas uroczystości 20 maja – zapowiada.
Gustaw Herling-Grudziński urodził się 20 maja 1919 roku w Kielcach. Pisarz, eseista, krytyk literacki, dziennikarz, więzień obozów koncentracyjnych, Gułagu. Aresztowany przez NKWD, po agresji ZSRR na Polskę. Krytykował dyktaturę komunistyczną w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Przez cały okres komunizmu pozostał na wygnaniu jako emigrant polityczny. Zmarł 4 lipca 2000 roku w Neapolu. Napisał między innymi: „Żywi i umarli”, „Dziennik pisany nocą”, „Wieżę i inne opowiadania”, „Gorący oddech pustyni” czy „Inny świat”.