Kombajny i maszyny do upraw owocowych i warzywnych, a także systemy do ich przechowywania. W Kielcach rozpoczęły się Targi Sadownictwa i Warzywnictwa.
Wiceminister rolnictwa Adam Nowak powiedział, że polskie rolnictwo aby być konkurencyjne musi być nowoczesne.
– Dziś wyzwania wynikające z wysokich cen środków produkcji i braku rąk do pracy skłaniają rolników do wdrażania innowacji w prowadzeniu gospodarstw. 14 edycja Targów Sadownictwa i Warzywnictwa pokazuje, że polscy rolnicy chcą i potrafią być coraz bardziej innowacyjni, a producenci maszyn i technologii wykorzystują możliwości płynące z dotacji europejskich na badania i nowe technologie, ale także dają możliwość ich stosowania w Polsce.
Dzisiejsze targi są przykładem współpracy różnych branż, rolnicy, przetwórcy, importerzy, eksporterzy i producenci maszyn mogą nawiązywać współpracę w zakresie swoich działalności. Celem spotkania jest umożliwienie rozwoju polskich gospodarstw w stabilnych warunkach rynkowych i budowanie jak najlepszych rozwiązań eksportowych. Dziś problemem rolnictwa jest brak rąk do pracy. Bez pracowników z krajów trzecich będziemy mieli do czynienia z pewną recesją w rolnictwie, więc ta sprawa jest jedną z najważniejszych przedstawianych podczas dzisiejszych targów.
Pierwszego dnia padł rekord odwiedzających. Do południa odnotowano 8,5 tys. odwiedzających, dla porównania w ubiegłym roku w całym dniu otwarcia targi odwiedziło 5 tys. osób, mówi organizator wydarzenia, dyrektor oficyny wydawniczej Jacek Kłudka.
– Mamy 423 firm z 18 krajów, w tym 80 gości zza granicy. Z nowości są maszyny do zbioru owoców miękkich, głównie borówek, wiśni, ale także jabłek. Mamy też wiele maszyn samobieżnych, sterowanych zdalnie, szeroką ofertę nawozów i środków ochrony roślin.
Prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń podkreśla, że w tym roku są nowości po raz pierwszy prezentowane w Kielcach.
– Na pólkach pokazowych można zobaczyć uprawy przyszłości, ale także automatyczne sortownice dla owoców, które sortują jabłka ze względu na wielkość, ale także kolor czy rodzaj uszkodzenia.
Wśród nowości jest m.in. palownica do wbijania słupów betonowych Cafar z opatentowanymi rozwiązaniami. Jej działanie przybliża konstruktor Piotr Kłobuchowski.
– Unikatowa głowica przyspiesza i precyzuje wbijanie słupów – około 900 słupów betonowych w ciągu jednego dnia. Na przyczepie można położyć paletę z 40 słupami, które później operator sterując hydrauliką, manewrując żurawiem, ustawia słup, a maszyna wbija go w ziemię. Pracujemy teraz nad systemem poziomic, które zwolniłyby pracownika od ustawiania ich w pionie.
Dziś Targi Sadownictwa i Warzywnictwa potrwają do godz. 16.00, jutro drugi dzień wydarzenia, początek o 9.00.