Jest ich kilkadziesiąt. Przykrywają rośliny. W jakim celu siatki zostały umieszczone na stawie w parku im. Stanisława Staszica w Kielcach?
Celem specjalnych siatek nie jest ochrona przed zimnem, ale przed ptakami i rybami. Woliery, bo o nich mowa, pojawiły się w kilkudziesięciu miejscach na kieleckim stawie.
Marcin Januchta, rzecznik prasowy prezydenta Kielc informuje, że charakterystyczne siatki przykrywające rośliny w rejonie stawu w parku miejskim pojawiły się tam w związku z prowadzoną od kilku tygodni biologiczną remediacją zbiornika wodnego.
– Prace mają na celu oczyszczenie wody w stawie, by utworzyć dla ryb oraz ptaków odpowiednie warunki do życia. Równie ważna jest także przejrzystość i kolor wody, która do tej pory często była mętna. Warto także pamiętać, że szczególnie latem, w gorące dni, zapach wody budził wiele uwag. Było to związane rozwojem glonów. Stąd zapadła decyzja o biologicznym oczyszczeniu stawu przy wykorzystaniu odpowiednich preparatów – przypomina.
Jak informowaliśmy, oczyszczanie wody odbywa się także za pomocą ekotonów. Jest to kilkanaście konstrukcji, w których posadzono ponad tysiąc roślin mających oczyścić wodę.
– Rośliny te powodują, że woda jest mniej bogata w tlen. To z kolei pozwala na ograniczenie rozrostu glonów. Jednak w celu ich zakorzenienia i dalszego bezpiecznego rozrostu niezbędne było zamontowanie zabezpieczenia. Przede wszystkim przed ingerencją ze strony ryb oraz ptaków żyjących przy stawie i przylatujących w to miejsce – tłumaczy Marcin Januchta.
Rzecznik prezydenta miasta podkreśla, że ingerencja w tymczasowe instalacje ze strony ludzi także nie jest wskazana.
– Apelujemy by spacerowicze ich nie dotykali. Jest to ważne by proces oczyszczania przebiegał bez problemów. Należy pamiętać, że pierwsze efekty będzie można zobaczyć w okolicach wakacji tego roku. Na ten moment wiele wskazuje na to, że prowadzone działania zakończą się sukcesem – podkreśla.
Oczyszczanie stawu w parku miejskim potrwa dwa lata. Raport podsumowujący biologiczną remediację zbiornika ma powstać we wrześniu 2025 roku.