Zatwierdzenie kryteriów umożliwiających ubieganie się o unijne pieniądze w zakresie m.in. efektywności energetycznej, zielonej energii i gospodarki odpadami było jednym z głównych elementów posiedzenia Komitetu Monitorującego Program Regionalny Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego. Posiedzenie gremium odbyło się w czwartek (18 stycznia) w Filharmonii Świętokrzyskiej.
Jak informuje Jacek Sułek, dyrektor departamentu inwestycji i rozwoju w urzędzie marszałkowskim, w nowej perspektywie finansowej na te działania region będzie miał do wykorzystania około 450 mln zł.
– Dziś przyjęliśmy zasady wyboru kryteriów dotyczące instrumentów finansowych, jakimi są pożyczki dla przedsiębiorców, samorządów na zadnia dotyczące termomodernizacji, efektywności odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami. W obecnej perspektywie finansowej Komisja Europejska zadecydowała, że większość inwestycji w tym zakresie będzie finansowana za pośrednictwem pożyczek zamiast dotychczasowych dotacji – dodaje.
Jacek Sułek wyjaśnia, że prawdopodobnie operatorem instrumentów finansowych umożliwiających ubieganie się o pieniądze na działania z zakresu zielonej energii będzie, tak jak dotychczas, Bank Gospodarstwa Krajowego.
– Jesteśmy ciekawi, w jaki sposób będą realizowane te instrumenty finansowe, samorządy po raz pierwszy będą mogły korzystać z tego typu wsparcia. Myślę, że ze względu na atrakcyjną formę, będą to bardzo nisko oprocentowane pożyczki na dobrych warunkach. Mam nadzieję, że zostaną dobrze spożytkowane – ocenia.
Pierwsze środki na zadania dotyczące zielonej energii, gospodarki odpadami i efektywności energetycznej powinny trafić do beneficjentów w maju lub czerwcu.
Komitet monitorujący, to organ doradczy zarządu województwa, w którego skład wchodzi kilkadziesiąt osób: samorządowcy, organizacje pozarządowe, przedstawiciele administracji rządowej oraz instytucje otoczenia biznesu.
W ramach Funduszy Europejskich dla Świętokrzyskiego na lata 2021-2027 województwo świętokrzyskie ma do wykorzystania 1 mld 456 mln euro, czyli około 7 mld zł.