„Szalom/Pokój – Dar Boga” – pod takim hasłem w tym roku obchodzony jest XXVII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Centralne jego obchody miały miejsce 17 stycznia, w Szydłowcu i Radomiu, natomiast w czwartek, 18 stycznia ten dzień uczcił Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku.
Uczestnicy wysłuchali dwóch wystąpień. Magdalena Wiklina z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Małogoszczu mówiła o społeczności żydowskiej, która żyła w tym miasteczku, natomiast dr Łukasz Ospara z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego opowiedział o aspektach gospodarczych „Stosunku Stronnictwa Narodowego wobec Żydów w województwie kieleckim w latach 1928-1939”.
W czasie spotkania został także podsumowany XI Ogólnopolski Konkurs „Nasi sąsiedzi – Żydzi”, i zainaugurowano 12. odsłonę tego wydarzenia. Jak tłumaczy Edyta Ślusarczyk ze „Świętokrzyskiego Sztetla”, w konkursie mogą brać udział uczniowie ze szkół średnich.
– Uczniowie klas IV-VI mają przygotować pracę plastyczną, o dowolnym rozmiarze, dowolnej tematyce, związanej z kulturą, historią żydowską. Natomiast uczniowie klas VII-VIII oraz szkół ponadpodstawowych mogą przygotować między innymi krótki filmik o historii społeczności żydowskiej nie tylko z regionu świętokrzyskiego, ale także z innych miejscowości z całej Polski. Oczywiście zachęcamy również do przeprowadzenia wywiadów z osobami, które pamiętają funkcjonowanie sztetli, czyli żydowskich miasteczek. Ta forma pracy jest już oczywiście coraz trudniejsza, bo tych świadków historii ubywa – zaznacza.
Prace można wysyłać do 30 kwietnia. Pełne informacje na internetowej stronie Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl”.
Rozstrzygnięcie nastąpi w połowie czerwca, w chmielnickiej synagodze, podczas corocznego festiwalu. Edyta Ślusarczyk zaznacza, że jeśli chodzi o prace plastyczne, poprzednia edycja była rekordowa.
– Wpłynęło ponad 80 prac z całej Polski. Były też oczywiście prace filmowe. Są szkoły, których uczniowie co roku biorą udział w konkursie – dodaje.
W czwartek została także otwarta nowa wystawa pod tytułem „Siostry, [..] matkami żydowskich dzieci. Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi wobec Zagłady Żydów w czasie II wojny światowej”, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy ze Zgromadzeniem Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.
Ekspozycja ukazuje wysiłek sióstr franciszkanek, które w czasie II wojny światowej niosły pomoc tysiącom polskich dzieci w prowadzonych przez siebie szkołach, sierocińcach i ochronkach rozsianych na terenie kraju. Wśród nich siostry ukryły ponad 500 dzieci żydowskich, skazanych przez okupanta niemieckiego na eksterminację. Ocaliły także około 250 dorosłych osób pochodzenia żydowskiego. Wielu innym udzieliły pomocy doraźnej lub tymczasowej. Akcję pomocy Żydom koordynowały przełożona generalna zgromadzenia Ludwika Lisówna oraz przełożona prowincji warszawskiej matka Matylda Getter.
Wystawa będzie prezentowana w „Świętokrzyskim Sztetlu” do 29 lutego.
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 roku. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 roku pod hasłem „Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm”.