Krew pępowinowa pobierana w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka znów będzie trafiać do Publicznego Banku Komórek Macierzystych Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu. Wcześniej ze względu na pandemię Covid-19 współpracę zawieszono.
– Krew znajdująca się w łożysku i pępowinie, po porodzie jest traktowana jako odpad biologiczny, a wraz z nią komórki macierzyste, które zawiera. Tymczasem można je wykorzystać do leczenia wielu ciężkich chorób. Dlatego jesteśmy wdzięczni tym, którzy zdecydują się na przekazanie krwi do naszego banku – mówi Katarzyna Tomas z RCNT.
Jak podkreśla specjalistka, krew po pobraniu w szpitalu przewożona jest do centrum, gdzie trafia do specjalnej kasety, którą umieszcza się w zbiorniku z ciekłym azotem. Temperatura przechowywania wynosi -196 . Dzięki temu krew pępowinowa zachowuje swoje właściwości.
Katarzyna Tomas podkreśla, że zabieg pobrania krwi jest bezpieczny dla matki i dziecka.
– Rodzice decydując się oddać krew pępowinową na cele publiczne jednocześnie zrzekają się praw do niej. Preparat komórek macierzystych staje się szansą dla pacjentów, dla których nie znaleziono dawców wśród rodziny i osób spokrewnionych – informuje Katarzyna Tomas.
Komórki macierzyste wykorzystywane są do leczenia ponad 80 ciężkich chorób. Nieustannie prowadzone są badania nad wykorzystaniem ich w nowych jednostkach chorobowych. Obecnie używane są do leczenia głównie w hematologii, onkologii oraz neurologii.
O wykorzystaniu komórek macierzystych z RCNT decyduje Centrum Koordynacyjno – Organizacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant.