Lekarze ze szpitala MSWiA w Kielcach doskonalili swoje umiejętności, podczas warsztatów chirurgii małoinwazyjnej w chorobach nowotworowych jelita grubego. Zajęcia były możliwe, dzięki bezpośredniej transmisji z bloku operacyjnego do sali konferencyjnej, gdzie zgromadziło się kilkudziesięciu medyków.
Głównym, operatorem był dr Andrzej Kwiatkowski, kierownik Kliniki Chirurgicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
Andrzej Ozimirski, zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala MSWiA w Kielcach informuje, że takie zabiegi w szpitalu przy ulicy Wojska Polskiego wykonywane są rutynowo. Natomiast warsztaty, to możliwość konfrontacji z kimś, kto ma większe doświadczenie oraz dowiedzenie się, czego jeszcze możemy się nauczyć, by nasze umiejętności były wyższe.
– Szkolenie odbywa się on-line. Przekaz jest bezpośredni z sali operacyjnej do sali konferencyjnej. Wykorzystujemy nasze możliwości, chęć szkolenia się naszych kolegów i doskonalimy te techniki z zastosowaniem robotyki, czy endoskopii. Chodzi o to, by te zabiegi były jak najmniej inwazyjne, stąd właśnie doskonalenie tych technik endoskopowych, dodał Andrzej Ozimirski.
Jakub Kuchinka, kierownik oddziału chirurgicznego informuje, że resekcja odbytnicy metodą laparoskopową jest dla pacjenta zdecydowanie korzystniejsza niż tradycyjny zabieg.
– Dziś możemy obserwować zabiegi laparoskopowe resekcji przedniej odbytnicy, czyli takiego fragmentu jelita, który jest położony nisko w miednicy. Ten dostęp laparoskopowy pozwala na uwidocznienie wszystkich ważnych struktur i bardzo dokładną onkologiczną operację. Metoda laparoskopowa jest lepsza od zabiegu tradycyjnego pod wieloma względami. To mniejszy uraz operacyjny i chorzy po takich zabiegach o wiele szybciej dochodzą do siebie, dodał dr Jakub Kuchinka.
Podobne warsztaty mają się odbywać systematycznie.