Czy w Kielcach powinno być więcej mieszkań komunalnych? Zdaniem radnej Anny Myślińskiej z klubu Koalicji Obywatelskiej – realizowany od kilku lat program „mieszkanie za remont” nie zaspokaja potrzeb kielczan. Radna zaproponowała, by zwiększyć nabór i przyspieszyć prace związane z przygotowywaniem kolejnych lokali.
W odpowiedzi udzielonej na jej interpelację wskazano, że ratusz przygotowuje się w tym roku do wytypowania nowych lokali, które mają być wyremontowane w ramach VI edycji programu „mieszkanie za remont”. Na razie nie wiadomo jednak kiedy to nastąpi, ani ile lokali zostanie przeznaczonych na ten cel.
W opinii Anny Myślińskiej, sama deklaracja to za mało. Radna jest zdania, że Miejski Zarząd Budynków w Kielcach powinien już teraz przygotować kolejne mieszkania, które mogłyby trafić do mieszkańców miasta.
– Od dwóch lat zabiegam o to, by każdego roku organizowano przynajmniej dwie edycje tego programu. W Kielcach zapotrzebowanie na mieszkania komunalne jest bardzo duże. Takie rozwiązanie mogłoby dać szanse większej liczbie kielczan na zdobycie własnego lokum. Podjęcie zdecydowanych działań przez MZB byłoby gwarantem tego, że nawet po wyborach samorządowych w kwietniu tego roku, byłby czas na ogłoszenie jeszcze jednego naboru – podkreśla.
– Tymczasem obecne informacje wskazują, że ratusz rozważa ogłoszenie jednego naboru w tym roku. Pamiętajmy, że większa liczba lokali poprawia warunki życia mieszkańców miasta oraz podnosi stan mienia komunalnego samorządu – wskazuje Anna Myślińska.
Do tej pory w ramach programu „mieszkanie za remont” wyremontowano niemal 50 mieszkań. Aktualnie podpisywane są umowy z przyszłymi najemcami w sprawie remontów 17 lokali wytypowanych w ramach V edycji programu. Jednak na przydział lokalu nadal oczekuje ponad 1 tys. osób.
Przypomnijmy, że zgodnie z regulaminem programu „mieszkanie za remont”, po zakończeniu remontu, najemca zostaje zwolniony na określony czas z obowiązku płacenia czynszu. W zależności od wysokości kwoty przeznaczonej na prace, okres zwolnienia z opłaty czynszowej może wynieść od dwóch do pięciu lat. W tym czasie najemca jest zobowiązany do ponoszenia opłat związanych z korzystaniem z mediów.