W Sanktuarium NMP Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyło się diecezjalne nabożeństwo ekumeniczne. Uczestniczyli w niej przedstawiciele kilku kościołów chrześcijańskich, a modlitwie przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
Spotkanie rozpoczęło się koncertem kolęd w wykonaniu ostrowieckiego chóru Cantate Domino i zespołu Zbrucz z Ukrainy. Podczas nabożeństwa biskup Krzysztof Nitkiewicz podkreślał, że do jedności wiernych zachęca sam Chrystus.
– Pierwszym architektem jedności jest Duch Święty, ale i my musimy z Panem Bogiem współpracować. Ta jedność buduje się na płaszczyźnie doktrynalnej, poprzez spotkania, koncerty i przede wszystkim modlitwę. Modlimy się o to, by odległości między nami się skróciły, byśmy czuli się siostrami i braćmi – mówił.
Z kolei kapłan Mateusz Maria Felicjan Szymkiewicz z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów podkreślał, że chrześcijan znacznie więcej łączy niż dzieli.
– Modlimy się w tym samym języku, do tego samego Boga, do tego samego Chrystusa i do tej samej Matki Najświętszej. Ja pracuję na terenie jednej z najmniejszych parafii mariawickich w Polsce, jest nas około 50 osób na terenie ziemi radomskiej i województwa świętokrzyskiego. Spotykamy się w kościele parafialnym w Wierzbicy, ale też odprawiam nabożeństwa domowe i odwiedzam nasz cmentarz w Prędocinie koło Iłży. My też czujemy się katolikami, choć nie uznajemy dogmatu o nieomylności papieża, dodatkowo charakteryzuje nas dobrowolny celibat duchownych, spowiedź powszechna i niepobieranie opłat za sprawowane posługi religijne. Naszym wyróżnikiem jest adoracja Najświętszego Sakramentu i to, że oddajemy szczególną cześć Matce Bożej Nieustającej Pomocy – wymienia.
Ksiądz Damian Szczepańczyk z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego opiekuje się parafią Nowego Przymierza w Kielcach, liczącą około 50 osób.
– Metodyści są porozrzucani po całej Polsce. Charakteryzuje nas teologia, która dąży do miłości, mówimy o teologii łaski, a naszym celem jest nawrócenie człowieka. Naszemu założycielowi na początku zarzucono nawet zbyt duży rygoryzm w codziennym życiu, ale później uczył o tym, że człowiek nie jest w stanie sam zasłużyć na zbawienie, bo ono dokonuje się dzięki łasce Bożej – wyjaśnia.
Nabożeństwo odbyło się w kościele Matki Bożej Saletyńskiej na Piaskach w Ostrowcu Świętokrzyskim, ale współgospodarzem był także ks. Paweł Walczyński z parafii pw. Imienia Maryi Panny Kościoła Polskokatolickiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jak wyjaśnia, Kościół zawiązał się wśród Polonii w Stanach Zjednoczonych, która chciała kultywować także rodzimą tradycję.
– Parafia w Ostrowcu działa od 1931 roku, liczy około stu osób, ale przychodzą też ludzie, którzy czują się sympatykami naszego Kościoła. Takie spotkania jak dzisiejsze są potrzebne, dajemy świadectwo przywiązania do Chrystusa, bo przecież łączy nas jeden chrzest. Po śmierci nikt nie będzie pytał, czy byłeś rzymskim katolikiem, polskim katolikiem czy ewangelistą, tylko jakim byłeś człowiekiem. Dlatego Kościół powinien być wzorem budowania jedności w świecie tak pełnym podziałów – zaznaczył.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ma ponad stuletnią tradycję. W obecnym kształcie obchodzony jest od 1908 roku.