Zaledwie 17 procent kobiet w województwie świętokrzyskim wykonało w ubiegłym roku badanie cytologiczne.
Tymczasem dr Leszek Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej w Klinice Ginekologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii przypomina, że początkowe objawy raka szyjki macicy nie dają żadnych objawów, dlatego ważne jest regularne wykonywanie cytologii.
– Na raka szyjki najczęściej zapadają kobiety po 30 roku życia. Objawami są tzw. plamienia, bóle w dole brzucha, czy obrzęki kończyn dolnych. Musimy pamiętać o tym, że są to objawy bardzo późne i świadczą o tym, że choroba jest już na bardzo zaawansowanym etapie. Wtedy możliwości pełnego wyleczenia są już znacznie ograniczone – przyznaje dr Leszek Smorąg.
Świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, w związku z rozpoczynającym Tygodniem Walki z Rakiem Szyjki Macicy zachęca panie do wykonywania badań cytologicznych.
Marzena Nosek ze świętokrzyskiego oddziału funduszu informuje, że w naszym regionie działa około 120 gabinetów ginekologicznych, w których można wykonać bezpłatną cytologię.
– Na te badania zapraszamy panie w wieku 25–64 lata. Są one bezpłatne, nie trzeba mieć skierowania. Wystarczy zgłosić się do gabinetu ginekologicznego, który ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia – mówi Marzena Nosek.
Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy ma zwrócić uwagę kobiet na to, jak ważne są regularne badania cytologiczne i ginekologiczne. Jednym z działań profilaktycznych jest też szczepienie przeciwko wirusowi HPV, który odpowiada za prawie wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy. Zaleca się podanie szczepionki przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, co dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Od 1 czerwca 2023 roku w Polsce dostępny jest bezpłatny program szczepień przeciwko HPV dla dzieci w wieku 9-18 lat.