Michał Kotański, dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, pokieruje Teatrem Telewizji. Wczoraj (poniedziałek, 22 stycznia) oficjalnie objął stanowisko.
Jak poinformował, jego zastępcą będzie Wojciech Majcherek, wieloletni redaktor i kierownik Teatru Telewizji.
– Rozumiemy się, jeżeli chodzi o wybory artystyczne. Wojciech zna tę instytucję i będzie mnie wspierał od strony telewizyjnej – powiedział Michał Kotański.
Dyrektor zwrócił uwagę, że przez ostatnich osiem lat w telewizji pojawiła się luka w realizacji spektakli teatrów instytucjonalnych.
– To trzeba będzie nadrobić. Na pewno w Teatrze Telewizji pojawią się spektakle, które były z różnych powodów niezauważane przez telewizję, a doceniane przez widzów w ostatnich sezonach – zaznaczył.
Zdaniem Michała Kotańskiego w ostatnich latach Teatr Telewizji „był w zapaści” i „trzeba zadziałać na różnych poziomach, żeby go reaktywować”.
– Zmniejszyła się liczba widzów, w jakimś sensie teatr był również uwikłany politycznie, była lista twórców zakazanych, a wielu twórców nie chciało pracować w upolitycznionej telewizji – powiedział dyrektor.
17 stycznia zarząd województwa świętokrzyskiego przedłużył na pięć kolejnych lat umowę z Michałem Kotańskim na prowadzenie kieleckiej sceny dramatycznej. Dyrektor poinformował, że „czuje się zobowiązany” do dalszego kierowania Teatrem im. Stefana Żeromskiego. Zwrócił uwagę, że na finiszu jest potężna inwestycja polegająca na modernizacji zabytkowej siedziby teatru przy ulicy Sienkiewicza w Kielcach.
– Na pewno dokończę tę inwestycję. Byłoby niezręcznie teraz przekazywać te obowiązki komuś innemu – podkreślił.
Michał Kotański jest absolwentem wydziału reżyserii dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, studiował też filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2015 roku kieruje Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, a od 22 stycznia tego roku – Teatrem Telewizji.
Michał Kotański był asystentem m.in. Andrzeja Wajdy, Krystiana Lupy, Jerzego Jarockiego, Mikołaja Grabowskiego, Jerzego Golińskiego, Achima Freyera, Declana Donnellana i Dana Jemmetta. Wyreżyserował ponad dwadzieścia spektakli – od sztuk kameralnych po wieloobsadowe inscenizacje na dużych scenach. Dla Teatru Telewizji reżyserował m.in. „Dzieje grzechu”, na podstawie powieści Stefana Żeromskiego.