W Klinice Chorób Zakaźnych szpitala wojewódzkiego w Kielcach pacjenci mogą bezpłatnie wykonać test na obecność HCV, czyli wirusa, wywołującego zapalenie wątroby typu C.
Jak informuje prof. Dorota Zarębska-Michaluk, zastępca kierownika tej kliniki wirus może doprowadzić do poważnych uszkodzeń wątroby a nawet nowotworu.
– Wiele osób nie wie, że w ich organizmie rozwija się wirus, bo przez wiele lat nie daje objawów. Pojawiają się one, gdy np. marskość wątroby jest już zaawansowana. Objawy, które wówczas chorzy mogą zaobserwować to: żółtaczka, wodobrzusze, obrzęki, a także krwotoki z żylaków przełyku – mówi Dorota Zarębska-Michaluk.
To objawy zagrażające życiu. Tymczasem wykrycie wirusa, gdy jeszcze się nie rozwinął daje szanse na szybkie wyleczenie choroby. Terapia trwa od 8 do 12 tygodni.
Badanie na obecność wirusa HCV polega na pobraniu kilku kropli krwi z palca. Na wynik czeka się zaledwie kilkanaście minut.
– Dzięki tym testom, możemy określić, czy pacjent miał kiedykolwiek kontakt z wirusem. Czy jest on aktywny, czy organizmowi udało się z nim uporać. Osiemdziesiąt procent chorych nie wie o tym, że ma takiego wirusa – mówi Dorota Zarębska-Michaluk.
Jak podkreśla prof. Dorota Zarębska Michaluk są grupy osób, u których wystąpienie wirusa jest bardziej prawdopodobne. Chodzi między innymi o osoby, które miały transfuzję krwi przed 1992 rokiem, zabiegi operacyjne w latach 80 tych i 90 tych. Dotyczy to także osób, które zażywały dożylnie narkotyki, nosicieli wirusa HIV a także osoby wykazujące ryzykowne zachowania seksualne.
Badanie w Izbie Przyjęć Kliniki Chorób Zakaźnych można wykonać w dni robocze miedzy godziną 10.00 a 13.00. Badania pomagające wykryć wirus HCV można wykonać też w izbach przyjęć Szpitala Kieleckiego i Szpitala w Czerwonej Górze.