Wojewoda świętokrzyski, po interwencji Radia Kielce, zamierza podjąć działania, zachęcające kobiety do badań cytologicznych. Jak informowaliśmy, z tej formy profilaktyki w 2023 roku skorzystało zaledwie 17 proc. uprawnionych. Tymczasem początkowe objawy raka szyjki macicy nie dają żadnych objawów, dlatego ważne jest regularne wykonywanie cytologii.
Angelina Kosiek, rzecznik wojewody świętokrzyskiego informuje, że Józef Bryk zamierza wysłać do wojewódzkich konsultantów pisma z prośbą o wskazanie przez nich rozwiązań, które przyczyniłby się do zwiększenia liczby kobiet wykonujące badania profilaktyczne.
– Od razu po interwencji Radia Kielce podjęliśmy stosowne działania. O wsparcie i doradzenie kierunkowych działań zostaną poproszeni w najbliższym czasie wojewódzcy konsultanci z dziedziny ginekologii i położnictwa oraz ginekologii onkologicznej. Liczymy, że ich rady pozwolą znaleźć jakieś działania dzięki którym można by było wesprzeć te instytucje, które odpowiadają za finansowanie tych badań. Chodzi o Narodowy Fundusz Zdrowia, czy szpitale- mówi Angelika Kosiek.
Leszek Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej w Klinice Ginekologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii przyznaje, że powodów tak małej liczby kobiet zgłaszających się na cytologię jest kilka.
– Ja mam takie wrażenie, że jak coś jest dobrowolne i do tego bezpłatne, to zawsze cieszy się małą popularnością. Na zlecenie Ministerstwa Zdrowia kilka lat temu wykonano analizę niskiej zgłaszalności na badania profilaktyczne. Konkluzja, która płynie z tego raportu jest taka, że każdy powód jest dobry, żeby się nie badać – dodaje.
Przyczyną nie kontrolowania stanu swojego zdrowia też jest obawa przed dyskomfortem i lęk przed nieprawidłowym wynikiem. To jest dla mnie zupełnie niezrozumiałe. Bo to oznaczałoby, że boimy się nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego, natomiast nie boimy się zachorować na poważną chorobę jaką jest rak szyjki macicy, dodał dr Leszek Smorąg.
Na raka szyjki najczęściej zapadają kobiety po 30 roku życia. Objawami są tzw. plamienia, bóle w dole brzucha, czy obrzęki kończyn dolnych. To objawy bardzo późne i świadczą o tym, że choroba jest już na bardzo zaawansowanym etapie. Wtedy możliwości pełnego wyleczenia są już znacznie ograniczone.
W województwie świętokrzyskim działa 120 gabinetów ginekologicznych, w których można wykonać bezpłatną cytologię. Na badanie nie trzeba mieć skierowania.