Skuteczniejsze leczenie, krótszy pobyt w szpitalu – lekarze z Kliniki Chirurgii Dziecięcej, Urologii i Traumatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, dzięki nowemu sprzętowi przeprowadzili innowacyjny zabieg techniką laserową.
Jak wyjaśnia kierujący kliniką, dr Przemysław Wolak, nowy sprzęt umożliwia lekarzom usuwanie przetok i torbieli włosowych. – Jeszcze kilka tygodni temu, musielibyśmy leczyć naszego pacjenta wykonując rozległy zabieg wycięcia skóry, tkanki podskórnej i wszystkich zmian, które doprowadzają do ropienia w okolicy kości krzyżowej. Dzięki nowej metodzie mogliśmy oczyścić zmianę metodą małoinwazyjną, zabieg ten trwa dużo krócej, a pacjent niedługo po operacji może zostać wypisany do domu – mówi dr Przemysław Wolak.
Lekarz dodaje, że rany po wycięciu torbieli metodą klasyczną goiły się tygodniami a nawet miesiącami, teraz to gojenie jest zdecydowanie szybsze.
Biorący udział w operacji, dr Łukasz Władyszewski podkreśla, że metoda z której zaczęli korzystać chirurdzy dziecięcy jest też skuteczniejsza, niż te stosowane do tej pory. – W nowej metodzie używamy sondy laserowej, czyli diody, która koaguluje tkanki od środka i pozwala zamknąć torbiel bez nacinania – mówi dr Łukasz Władyszewski.
Jak podkreśla lekarz, do wprowadzenia tego rodzaju zabiegów lekarze przygotowywali się przez kilka miesięcy. Sprzęt, którym je wykonywano był wypożyczony. – Efekty tych zabiegów były bardzo dobre, dlatego zdecydowano o zakupie potrzebnych aparatów – mówi dr Łukasz Władyszewski.
W Klinice Chirurgii Dziecięcej, rocznie leczonych jest ponad 2 tys. dzieci. Trafiają tam pacjenci planowi, ale również leczone są dzieci w nagłych wypadkach.