Młodzież z II liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskie-Curie w Końskich walczy z hejtem i ocenianiem ludzi po wyglądzie – w jaki sposób? Nagrywają podcasty i krótkie filmiki ze znanymi ludźmi i osobami ze swojego otoczenia.
W mieście pojawiły się bilbordy, a w sieci krążą filmiki. To wszystko w ramach społecznego projektu „Sztuka Bycia”.
Licealistki Alicja Woźniak i Katarzyna Milczuszek mówią, że chcą pokazać jak działa hejt i że każdy w różnym stopniu się z nim mierzy. – Chcemy przeciwdziałać hejtowi i stygmatyzacji, presji związanej z wyglądem zewnętrznym – mówi Alicja Woźniak. – Skupiamy się na tym, że każda osoba jest wyjątkowa na swój sposób i powinniśmy oceniać ludzi po charakterze, a nie po wyglądzie – dodaje Katarzyna Milczuszek
Jak mówią licealistki, nagrywają wywiady i podcasty z ludźmi z różnych środowisk i w różnym wieku.
– Chcemy przedstawiać ich historie i w ten sposób pokazywać, że nie warto oceniać, czy hejtować, bo to krzywdzące dla innych – zaznacza Alicja.
– Będziemy przedstawiać historie z życia różnych osób, które być może będą inspirujące i będą wspierać tych, którzy przechodzą przez to wszystko, mierzą się z hejtem – wyjaśnia Katarzyna.
Zgodnie z badaniami NASK aż 3 na 4 uczniów spotkało się z jakąś formą cyberprzemocy, a 1 na 3 nikomu o tym nie powiedział.
Według raportu „Ogarnij Hejt 2022” Instytutu Polska Przyszłości im. S. Lema najczęstszym powodem hejtu wśród pytanych uczniów są wygląd fizyczny, zainteresowania i hobby oraz styl ubioru.