„Razem za Gwiazdą” – pod takim hasłem odbyło się tegoroczne kolędowanie z biskupem w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. W trakcie wyjątkowego koncertu niepełnosprawni artyści z Zespołu Inscenizacji Tanecznych Uśmiech śpiewem i tańcem przybliżyli historię narodzenia Jezusa.
Pomysłodawcą i inicjatorem cyklicznych spotkań jest biskup Marian Florczyk. Hierarcha podkreśla, że jest to wydarzenie, które pozwala pogłębić przyjaźń z artystami, a także docenić ich trud włożony w pracę nad spektaklem.
– Dla tych wyjątkowych artystów obecność ludzi i licznie zgromadzona publiczność to dodatkowa zachęta i mobilizacja do pracy. Mogłoby się wydawać, że tej młodzieży nie będzie stać na to, aby przedstawić na scenie taką sztukę. Jednak dzięki zaangażowaniu, wielkiemu wysiłkowi i również dobremu kierownictwu, ich działalność ma wielką wartość artystyczną i estetyczną. Dodatkowo wspólna praca nad programem spaja ich przyjaźń – ocenia.
Ewa Lubacz, choreograf zespołu Uśmiech podkreśla, że praca z osobami niepełnosprawnymi daje mnóstwo satysfakcji.
– To ogromne wyzwanie, ale również i ogromna przyjemność móc pracować z aktorami i tancerzami, którzy przez tyle lat są niezwykle zdyscyplinowani. Docenić należy również zaangażowanie i wysiłek rodziców, którzy okazują wsparcie i są niezwykle pomocni. W przygotowaniu artystów do występu czułam ogrom zaangażowania, lata doświadczeń i sukcesów artystów oraz poprzedniej choreograf Grażyny Piłat, która przez 25 lat wspaniale prowadziła ten zespół – dodaje.
Ewa Lubacz podkreśla, że już w przyszłym tygodniu artyści rozpoczynają pracę nad nowym rozrywkowym programem artystycznym.
W ocenie Edyty Bobryk, wicedyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury, występ artystów z zespołu Uśmiech dostarczył wielu radości i wzruszeń.
– Emocje, których dostarczają nam artyści przygotowując każdego roku swoją pastorałkę są niesamowite, gwarantują nie tylko wrażenia artystyczne i estetyczne, ale również przeżycia duchowe. Te treści trafiają do serca każdego widza – podkreśla.
Zespół Uśmiech działa już od 25 lat, powstał w Wojewódzkim Domu Kultury w 1999 roku. Zrzesza dzieci i młodzież niepełnosprawną. Grupa jest laureatem wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych przeglądów i festiwali.