„Niewola tatarska” Henryka Sienkiewicza to kolejny audiobook, który jest dostępny na portalu „Wielka literatura w cyfrowym świecie”.
„Niewola tatarska”Henryka Sienkiewicza to nowela o treści patriotycznej. Akcja utworu toczy się na południowo-wschodnich kresach Rzeczypospolitej Obojga Narodów w pierwszej połowie XVII wieku. Utwór został napisany w formie fikcyjnego pamiętnika Aleksego Zdanoborskiego.
Bohater „Niewoli tatarskiej” nieszczęśliwie kocha się w Marysi, córce bogatego magnata. Sam jest szlachcicem ubogim. Aby stać się godny ukochanej udaje się na kresy, by zaciągnąć do wojska. Liczy na to, że w służbie wojskowej okryje się sławą i zdobędzie majątek. Wkrótce po zaciągnięciu się Aleksy Zdanoborski bierze udział w pierwszej bitwie z Tatarami. Bitwa kończy się zwycięstwem wojsk polskich, jednak Aleksy w pogoni za rozbitym wrogiem oddala się od reszty wojska i sam dostaje się do niewoli.
Wódz tatarski Sulejman Aga początkowo traktuje go dobrze, ponieważ liczy na bogaty okup za jeńca. Okazuje się jednak, że Aleksy Zdanoborski nie ma pieniędzy. Sytuacja komplikuje się, gdy w Aleksym zakochuje się córka Agi, Iłła. Aga proponuje Aleksemu, aby poślubił jego córkę. Aleksy jednak odmawia, ponieważ małżeństwo wiązałoby się z koniecznością przejścia na islam, czego jako gorliwy chrześcijanin Aleksy Zdanoborski nie mógł zrobić. Wtedy Tatar zaczyna go traktować okrutnie, licząc, że Polak zmieni zdanie. Żadne udręczenia i cierpienia nie są w stanie jednak złamać Aleksego Zdanoborskiego.
Wieści o jego odwadze i nieugiętości powodują, że staje się sławny wśród Tatarów. Sam chan tatarski przybywa do Agi i proponuje Aleksemu posadę koniuszego w jego stadninie, z prawem zachowania swojej wiary. Aleksy odrzuca jednak tę propozycję, gdyż uważa taką pracę za poniżenie swojego stanu szlacheckiego. Ostatecznie Tatarzy postanawiają zamęczyć go na śmierć. Podczas tortur Aleksy traci przytomność. Kiedy ją odzyskuje, okazuje się, że został wykupiony przez ukochaną Marię i wraca do Polski. Dowiaduje się, że z racji swojego męstwa stał się sławny w całej Rzeczypospolitej.
Wielka literatura w bibliotece online
Więcej audiobooków można posłuchać za darmo na portalu wielkaliteratura.online. W ramach realizowanego przez Radio Kielce projektu „Wielka literatura w cyfrowym świecie” opublikowaliśmy już kilkanaście największych dzieł literackich, jakie powstały na terenie regionu świętokrzyskiego bądź zostały napisane przez autorów trwale związanych z ziemią kielecką. Można ich posłuchać za darmo. Na wielkaliteratura.online książki w formie dźwiękowej udostępniamy za darmo, bez konieczności rejestrowania się na portalu. Dzięki temu można zupełnie legalnie i bezpłatnie słuchać książek w dowolnym miejscu i czasie.
Serwis wielkaliteratura.online oferuje łatwy i bezpłatny dostęp do audiobooków. Obecnie biblioteka online liczy kilkanaście pozycji. Wkrótce opublikowane zostaną jednak kolejne książki do słuchania. Liczba pozycji będzie systematycznie wzrastać, a o nowościach będziemy informować na stronie głównej portalu. W ramach projektu „Wielka literatura w cyfrowym świecie” Radio Kielce, w latach 2023-2025, nagra bowiem w formie audiobooków największe dzieła literackie, jakie powstały na terenie regionu świętokrzyskiego bądź zostały napisane przez autorów trwale związanych z ziemią kielecką.
Na wielkaliteratura.online już teraz można posłuchać dzieł między innymi Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza, Jana Kochanowskiego, Adolfa Dygasińskiego, Mikołaja Reja, Jana Długosza i Wincentego Kadłubka. W bibliotece online bezpłatnie dostępne są obecnie między innymi następujące audiobooki: Adolf Dygasiński – Beldonek, Henryk Sienkiewicz – Krzyżacy, Henryk Sienkiewicz – Rodzina Połanieckich, Jan Kochanowski – Fraszki i pieśni, Jan Kochanowski – Psalmy, Mikołaj Rej – Krótka rozprawa między trzema osobami, Panem, Wójtem i Plebanem, Stefan Żeromski – Przedwiośnie.
Książki czytają znani aktorzy
Audiobooki nagrane w ramach realizowanego przez Radio Kielce projektu „Wielka literatura w cyfrowym świecie” to klasyka literatury w formacie audio. Każda książka została nagrana w studiu Radia Kielce, dzięki czemu jakość dźwięku jest profesjonalna.
Dostępne za darmo książki czytają lubiani lektorzy, znani aktorzy i dziennikarze Radia Kielce, którzy swoim głosem doskonale potrafią oddać klimat książek wciągając odbiorcę w świat bohaterów. „Fraszki i pieśni” oraz „Psalmy” Jana Kochanowskiego czyta Jerzy Zelnik, „Kronikę dziejów Polski” Wincentego Kadłubka czyta Andrzej Pieczyński, „Krótką rozprawę między trzema osobami, Panem, Wójtem, a Plebanem, którzy i swe i innych ludzi przygody wyczytają, a takież i zbytki i pożytki dzisiejszego świata” Mikołaja Reja czyta Janusz Głogowski, Nowele Adolfa Dygasińskiego czyta Mirosława Podwysocka, a „Rodzinę Połanieckich” Henryka Sienkiewicza czyta Bohdan Gumowski.
Nie tylko audiobooki, także podcasty
Radio Kielce jest wydawcą nie tylko portalu wielkaliteratura.online, ale także serwisu podcasty.radiokielce.pl, na którym opublikowanych zostało już prawie 50 profesjonalnie nagranych podcastów. Wśród nich są m.in. audiobooki i słuchowiska oraz wybrane audycje Radia Kielce. Podcasty są pogrupowane tematycznie, a dotyczą między innymi historii, muzyki, mody, podróży czy też sportu.