Niespokojnie było na ziemiach polskich po śmierci Bolesława Chrobrego. Jak wyglądały lata panowania Mieszka II i jego syna Kazimierza Odnowiciela?
Tego dowiemy się z kolejnej części księgi drugiej „Kroniki dziejów Polski” mistrza Wincentego Kadłubka. Emisja na antenie Radia Kielce we wtorek, 30 stycznia, o godz. 20.50.
Kronikarz opisuje, jak wyglądała sytuacja na ziemiach polskich po śmierci Bolesława Chrobrego. Panowanie objął jego syn Mieszko II, który w młodości odebrał gruntowne wykształcenie. Jak mówi prof. Beata Wojciechowska, mediewistka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, jego małżeństwo z Rychezą – siostrzenicą Ottona III, a nie jak zapisano w „Kronice” z siostrą. Ten mariaż wiązał Piastów z rodami lotaryńskimi i nadreńskimi.
– Po śmierci ojca, Mieszko II, w 1025 roku koronował się na króla, dziedzicząc ogromne terytorium. Jego panowanie było burzliwe. Skonfliktował się z braćmi: rodzonym Ottonem i przyrodnim Bezprymem. Rycheza w 1031 roku wyjechała do Niemiec, wywożąc insygnia koronacyjne – opisuje.
W 1034 roku zmarł Mieszko II, pozostawiając państwo w poważnym kryzysie. Władzę w kraju przejął jego syn, Kazimierz, zwany Odnowicielem. Prof. Beata Wojciechowska wyjaśnia, że początki jego panowania były burzliwe, bowiem w państwie wybuchły bunt i zamieszki.
– Kazimierz w 1037 roku uciekł na Węgry, skąd udał się do Niemiec. W tym czasie, w 1038 roku, doszło do najazdu czeskiego na ziemie polskie i wywiezienia relikwii św. Wojciecha. Przyłączono także Śląsk do Czech. Wincenty pominął watek obrabowania i zniszczenia kościołów w Gnieźnie i w Poznaniu – zaznacza.
Po uzyskaniu pomocy od matki Rychezy i króla niemieckiego Henryka III, Kazimierz powrócił do kraju, zajmując Kraków, Małopolskę, Wielkopolskę, ziemię sieradzko-łęczycką. Władzy Kazimierza opierało się jednak Mazowsze, opanowane przez Masłwa (inaczej nazywanego Miecławem), wcześniej sługę i poddanego Mieszka II. Czy Kazimierz zdobędzie i te ziemie? Zapraszamy do słuchania kolejnej części „Kroniki…”.
„Kronikę dziejów Polski” Wincentego Kadłubka, w interpretacji Andrzeja Pieczyńskiego, z komentarzem naukowym prof. Beaty Wojciechowskiej można usłyszeć na antenie Radia Kielce w każdy wtorek, o godz. 20.50. Wszystkie dotychczasowe odcinki, w formie podcastu są dostępne na portalu Radia Kielce: wielkaliteratura.online.