Mieszkanki regionu świętokrzyskiego, w 2023 roku chętniej korzystały z profilaktycznej diagnostyki dostępnej w pobliżu ich miejsca pracy, zamieszkania oraz z innych ułatwień, np. dowozu na badania.
Tak wynika z danych statystycznych, dotyczących wykonania badań przesiewowych w programach profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy realizowanych przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii.
Na prawie 7,5 tys. cytologii wykonanych w ubiegłym roku przez ŚCO, 60 proc. zostało pobranych w mobilnych gabinetach. Natomiast na prawie 7 tys. mammografii, ok. 30 proc. wykonanych zostało w cytomammobusie, informuje Leszek Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej w ŚCO.
– W przypadku mammobusu, czy cytomammobusu odchodzi możliwość wykręcenia się od badania, która często podawana jest przez pacjentki, czyli brak czasu. Nasza mobilna klinika przyjeżdża praktycznie przed dom pacjentki. Poza tym, jeżeli przyjeżdżamy do zakładów pracy, to pracodawcy umożliwiają pacjentkom, by w godzinach pracy wykonały to badanie. Wtedy jest też taki odruch, że jak zbadać się idzie moja koleżanka, to ja też pójdę – mówi dr Leszek Smorąg.
W ubiegłym roku placówka zrealizowała również 112 dowozów kobiet na badania do ŚCO. Z tego ułatwienia skorzystało ponad 700 mieszkanek regionu. Ponadto ponad 700 pań przebadało się podczas białych sobót organizowanych co miesiąc w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.
Leszek Smorąg przypomina, że do badania cytologicznego, czy mammograficznego wykonanego w mobilnej klinice ŚCO nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Znajduje się w niej łazienka, a na te badania nie trzeba mieć skierowania.
– Wskazaniem do skorzystania z badania profilaktycznego jest to, że nie mamy żadnych objawów. Natomiast jeżeli u pacjentki pojawiło się np. jakieś plamienie, krwawienia po menopauzie, czy plamienia między miesiączkami, to są wskazania do skorzystania z porady ginekologicznej. Pamiętajmy, że do profilaktycznej cytologii nie ma wskazań. To jest badanie skierowane do kobiet, które nie mają żadnych objawów, a wykonują je by się upewnić, że są zdrowe – podkreśla Leszek Smorąg.
Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w 2019 roku, z bezpłatnej cytologii w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy skorzystało 22,5 proc. mieszkanek województwa świętokrzyskiego, a w 2022 roku niecałe 16,5 proc. pań. Natomiast z darmowej mammografii w ramach profilaktyki raka piersi w 2019 roku – 39 proc. kobiet, podczas gdy 3 lata później tylko 34,5 proc. pań.