Studenci Politechniki Świętokrzyskiej pracują nad aplikacją, która ułatwi ich rówieśnikom załatwianie formalności w odbywaniu praktyk i staży zawodowych.
Projekt powstał podczas ubiegłorocznego Hackatonu (24 godzinny maraton programowania), we współpracy z firmą Silevis. Najlepszy okazał się wówczas zespół Pentacode, złożony ze studentów kieleckiej uczelni. Młodzi naukowcy opracowali innowacyjny system obsługi praktyk studenckich.
Jak mówi rektor uczelni, profesor Zbigniew Koruba, dalsze prace nad wdrożeniem systemu są możliwe, dzięki podpisaniu umowy pomiędzy politechniką, firmą Silevis, a zespołem Pentacode.
– To niezwykle cenny projekt. Wydawać by się mogło, że zarządzanie praktykami i stażami jest proste, ale tak do końca nie jest. To ważny element działalności i funkcjonowania uczelni. Dzięki podpisaniu umowy, będziemy mogli współpracować i współdziałać, na rzecz bardziej efektywnego funkcjonowania uczelni. Nasz zespół za ten projekt zdobył nagrodę w wysokości 10 tys. zł, okazał się najlepszy spośród wszystkich grup, biorących udział w ubiegłorocznym Hackatonie – dodaje.
Piotr Sikora, prezes firmy Silevis, jednego ze współorganizatorów ubiegłorocznego maratonu programistycznego, podkreśla, że tego typu wydarzenia służą aktywizacji studentów i wyłanianiu najzdolniejszych i najbardziej utalentowanych.
– Pierwszy Hackaton stworzyliśmy w siedzibie naszej firmy, drugi natomiast odbył się już we współpracy z Politechniką Świętokrzyską. Chcieliśmy w ten sposób wspierać wiele talentów, które studiują na naszej uczelni, chcemy je aktywować, ponieważ niezwykle ciężko jest przebić się na rynku pracy, zaraz po studiach. Udział w tego typu wydarzeniach może usprawnić tę drogę – dodaje.
Jak mówi, Marcin Furmańczyk, kapitan zespołu studenckiego Pentacode, który opracował projekt innowacyjnej aplikacji, jej głównym zdaniem ma być pomoc w załatwianiu formalności, w tym składaniu dokumentów niezbędnych do odbywania praktyk.
– Studenci nie zawsze sobie radzą z takimi formalnościami. Naszym rozwiązaniem była aplikacja, która prowadzi studenta niemalże za rękę przez cały proces związany z załatwianiem formalności, dotyczących praktyk. Produktu jeszcze nie ma, dopiero teraz rozpoczynamy nad nim pracę, wiążemy z nim wielkie nadzieje. To pierwszy projekt biznesowy, który robimy sami. Najfajniejsze jest dla nas to, że z aplikacji którą stworzymy będą mogły korzystać nasze koleżanki i koledzy z uczelni – ocenia.
Aplikacja nad którą pracują studenci Politechniki, może być gotowa do wdrożenia pod koniec sierpnia tego roku.