Nowoczesną ekopracownię otwarto w środę (31 stycznia) w Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Skarżysku-Kamiennej.
To pierwsza w naszym województwie szkoła specjalna, która ma taką salę dla uczniów.
Znalazły się w niej mikroskopy, ekran multimedialny i odczynniki chemiczne. Na suficie odwzorowany został przestrzenny Układ Słoneczny. Dyrektor szkoły, Marcin Kruk podkreśla, że to kolejna odsłona wzbogacania zasobów szkoły.
– Bierzemy odpowiedzialność za przyszłość planety, dlatego ważne jest kształcenie w kwestii ekologii – segregacji śmieci, odnawialnych źródeł energii i zrozumienia otaczającego nas świata – mówi.
W otwarciu ekopracowni uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska, Miłosz Motyka. Jak mówił, edukacja najmłodszych jest podstawą w dbaniu o środowisko.
– Jeżeli nauczymy dzieci dbania o przyrodę, to będziemy w przyszłości zbierać tego owoce. Cieszę się, że ten aspekt edukacji będzie przeznaczony także dla dzieci z niepełnosprawnościami. Inwestycja, którą dziś otwieramy, zwróci się podwójnie – zarówno pod względem edukacyjnym, jak ekologicznym – przekonuje.
To druga w Skarżysku sala do nauki ekologii, dofinansowana przez fundusz ochrony środowiska – mówił prezes WFOŚiGW Ryszard Gliwiński.
– To jest też jedyna placówka w naszym województwie, która zajmuje się dziećmi z niepełnosprawnością i która skorzystał z dofinansowania oferowanego przez fundusz. Dzięki temu wyposażeniu możliwa będzie edukacja dzieci, a one przekażą tę wiedzę dorosłym. do tej pory sfinansowaliśmy ponad 200 podobnych pracowni, a na edukację ekologiczną WFOŚ wydał ponad 24 mln zł – opisuje.
Starosta skarżyski Artur Berus zaznaczył, że jednym z podstawowych celów realizowanych przez starostwo powiatowe jest edukacja.
– Dziękuję wszystkim zaangażowanym w realizację tego pomysłu – mówił.
Koszt urządzenia ekopracowni to 49 tys. zł. Pieniądze pochodziły z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, 10 proc. stanowił wkład własny powiatu.