Policja, szkoła, urzędnicy i ośrodek szkolenia kierowców – połączyli siły na rzecz bezpieczeństwa młodzieży. W Liceum Ogólnokształcącym nr. 1 im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyła się prezentacja projektu „Razem na drodze do odpowiedzialności”. Celem jest uświadamianie młodzież starającej się o prawo jazdy jakie istnieją niebezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Grzegorz Płaza, współwłaściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców „Smile” z Ostrowca Świętokrzyskiego i jeden z organizatorów prelekcji podkreśla, że 60 godzin teorii i praktyki w ramach kursu to za mało.
– Przekazujemy wiedzę o działaniu pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych, ale też o tym jak zachowują się piesi czy jak wpłynąć na nas mogą poszczególne środki odurzające. Skupiamy się na bezpieczeństwie – mówi organizator.
Asp. Karol Nobis z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim podkreślił, że profilaktyka to też nauka o konsekwencjach nieodpowiedzialnego zachowania za kółkiem.
– Niestety wiemy o tym, jak wyglądał poprzedni rok, ile osób zginęło na drogach. To tylko świadczy o tym, że ta świadomość musi być jeszcze większa. Profilaktyka pozwoli uświadomić młodych kierowców o tym, że nie są bezkarni – podsumowuje policjant.
Mariusz Łata, Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych w starostwie ostrowieckim mówi, że projekt jest wynikiem obserwacji statystyk dotyczących udziału młodych mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego w wypadkach drogowych.
– Trzeba dotrzeć do młodych kierowców. Z taką kampanią chcemy dotrzeć do ostrowieckiej młodzieży i pokazać im, jak czasami małymi krokami jesteśmy w stanie zwiększyć bezpieczeństwo – dodaje.
Zuzia, uczennica klasy trzeciej podkreśliła, że prelekcja pozwoliła jej przyswoić informacje, których wcześniej nie znała.
– Spotkanie było bardzo ważne i pokazało szereg niebezpieczeństw w ruchu drogowym, na które powinniśmy zwracać uwagę. Świadomość tego, że w wielu przypadkach 10 km/h robi ogromną różnicę, dało mi do myślenia. Zaskoczyło mnie także to, jak wysokie są kary za kierowanie pojazdem pod wpływem narkotyków lub alkoholu – mówiła uczennica.
Dodatkowa edukacja o ruchu drogowym ma trafić do wszystkich ponadpodstawowych placówek oświatowych w mieście, do których uczęszczają młodzi kierowcy.