Prowadzone przez Powiat Państwowe Ognisko Plastyczne w Starachowicach świętuje w tym roku 35-lecie swej działalności. Jubileusz zainaugurowany zostanie wernisażem wystawy prezentującej dorobek artystyczny dzieci oraz młodzieży na przestrzeni 35 lat, która odbędzie się 9 lutego br. (piątek) o godz. 16:00 w siedzibie placówki przy ulicy Złotej 6 w Starachowicach, na który już dziś zapraszamy. Zarówno ten jak i przyszły rok obfitować będzie w wystawy towarzyszące.
Ognisko Plastyczne jest miejscem, które oferuje dzieciom i młodzieży w wieku od 6 do 25 lat szeroką ofertę edukacyjną i daje im możliwość wszechstronnego rozwoju artystycznego i warsztatowego. Uzdolniona młodzież z terenu całego powiatu jest tu przygotowywana do dalszego kształcenia na uczelniach artystycznych – gdzie wymagane są wysokie umiejętności artystyczne. Wychowanie estetyczne i zdobywanie umiejętności artystycznych jest ważnym aspektem rozwoju osobowości każdego człowieka i niezależnie od jego uzdolnień może w znaczący sposób wpłynąć na kształtowanie charakteru i kreatywnej postawy wobec świata i własnego życia. Misją Ogniska jest zapewnienie uczniom możliwości indywidualnego rozwoju artystycznego, przygotowanie do świadomego i czynnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i artystycznym społeczeństwa oraz pomoc w zdobyciu wszelkich możliwych nawyków i umiejętności przydatnych dla dalszego kształcenia i pracy twórczej. Państwowe Ognisko Plastyczne jest miejscem, które przygotowuje uzdolnionych uczniów do dalszego kształcenia artystycznego na wyższych uczelniach i w szkołach plastycznych. W ostatnich latach absolwenci POP dostali się na następujące uczelnie: ASP Łódź, ASP Wrocław, ASP Warszawa, na kierunki; grafika, malarstwo, scenografia. Wydział Architektury – Wrocław, Białystok, Gdańsk, Kielce, Chicago-Harold Washington College; Wyższa Szkoła Filmowa w Łodzi – operator, animacja; inne uczelnie o profilu artystycznym: malarstwo, grafika, Konserwacja w Toruniu i Krakowie, wydział grafiki na UMCS w Lublinie na UP w Krakowie, UJK w Kielcach i na politechnice w Radomiu. Historia sztuki w Warszawie i w Toruniu.
KRÓTKA HISTORIA PAŃSTWOWEGO OGNISKA PLASTYCZNEGO W STARACHOWICACH
Państwowe Ognisko Plastyczne w Starachowicach zainaugurowało swoją działalność we wrześniu 1988 roku z inicjatywy śp. Marii Drozdowskiej (absolwentka malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie) pierwszej dyrektor Ogniska, która tworzyła jego niepowtarzalną atmosferę i formowała od podstaw. Po złożeniu funkcji pracowała z nami do chwili śmierci 29 kwietnia 2011 r. Pierwsza siedziba Ogniska miała miejsce w pomieszczeniach XI piętra wieżowca przy ul. Granicznej 14 zaadaptowanych na pracownie plastyczne. Organem założycielskim był Urząd Wojewódzki w Kielcach. Obok Pani M. Drozdowskiej w skład Rady Pedagogicznej weszli: Elżbieta Salamon, Ryszard Uziębło i Ewa Wyczesana. Od września 1991 roku Ognisko przeniesione zostaje do dawnej willi „Dąbrówka” przy ul. Konstytucji 3-go Maja 15. /Lokalizacja w tym zabytkowym budynku posiadającym piękne otoczenie parkowe, sprzyja „klimatowi artystycznemu” i pozwala na prowadzenie programowych zajęć plenerowych na miejscu/. Zmienia się też skład zespołu pedagogicznego Panią Elżbietę Salamon zastępuje Pan Jerzy Kołaczyński, który pracuje do czerwca 1992 roku. W XXI wiek placówkę wprowadził Pan Ryszard Uziębło, który kierował nią do 2008r. (odszedł nagle 13.09.2022r.). Dzięki jego staraniom i wsparciu ze strony organu prowadzącego (powiat starachowicki) od 2006r. siedziba placówki znajduje się w budynku przy ul. Złotej 6 i cieszy się znakomitymi warunkami lokalowymi. Ognisko od początku istnienia jest miejscem formowania młodych talentów, jak również ośrodkiem popularyzującym sztuki plastycznej, który kreuje kulturalne oblicze naszego powiatu. Pragniemy, aby placówka służyła lokalnej społeczności upowszechniając kulturę plastyczną w środowisku lokalnym. Zajęcia prowadzi profesjonalna kadra, są to nauczyciele: Pani Aleksandra Michalska-Szwagierczak (pracuje od września 1992 roku) – artysta ilustrator, Pani Dorota Sarzyńska-Kosieradzka (pracuje od września 2008 roku) – ukończyła malarstwo sztalugowe, Pan Marcin Bondarowicz (pracuje od września 2011 roku) – artysta ilustrator i Sylwester Kiełek (od września 2008 roku dyrektor placówki, pracuje od września 1996 roku) ukończył wydział rzeźby w Gdańsku. Jako placówka Ognisko zapewnia indywidualne podejście do każdego ucznia. W Ognisku dzieci i młodzież zapoznają się z technikami plastycznymi, rozwijają wyobraźnię oraz umiejętności manualne. Uczęszczając na zajęcia, młodzież ma szansę przygotować się do egzaminów na wyższe uczelnie, nasi absolwenci są naszą dumą i naszą najlepszą reklamą! Absolwenci Ogniska studiowali lub studiują w uczelniach artystycznych na terenie całego kraju i za granicą, wybierają takie kierunki jak: architektura, grafika, malarstwo, wzornictwo, architektura wnętrz, rzeźba czy konserwacja zabytków. Obecnie nasza placówka jest otwarta również na młodzież i dzieci z Ukrainy oraz Białorusi. Jest to miejsce integracji i nawiązywania nowych kontaktów, co wydaje się być szczególnie ważne dla uchodźców zza wschodniej granicy.
Dzięki wsparciu Starosty Starachowickiego Pana Piotra Ambroszczyka i Zarządu Powiatu Państwowe Ognisko Plastyczne w Starachowicach wkroczyło z rozmachem w XXI wiek i korzysta obecnie z najnowszych technologii. Z myślą o rozwoju placówki oraz wykorzystaniu nowych technologii została stworzona pracownia multimedialna, gdzie zajęcia prowadzi Pan Marcin Bondarowicz. Doskonałym narzędziem w nauczaniu jest ostatnio pozyskany monitor interaktywny, co w sposób znaczący wpływa na uatrakcyjnienie procesu przekazywania wiedzy w trakcie zajęć. Co istotne monitor interaktywny współpracuje z komputerem lub projektorem multimedialnym co ułatwia obsługę dowolnego programu graficznego w komputerze. Do dyspozycji dzieci i młodzieży jest również nowoczesny komputer z monitorem dotykowym, wizualizer – urządzenie do prezentacji podczas zajęć min. procesów twórczych, prac plastycznych w powiększeniu, wykorzystując w tym celu projektor, telewizor lub monitor komputera. Państwowe Ognisko Plastyczne w swoich zasobach dysponuje również profesjonalnym tabletem graficznym. Zrozumienie ze strony władz powiatowych sprawia, że cieszymy się również nowoczesnym piecem do wypału ceramiki oraz kołem garncarskim, które jest chętnie użytkowane przez najmłodszych uczestników zajęć pod czujnym okiem dyrektora Ogniska. Takie wyposażenie daje nam o wiele większe możliwości rozwoju i poszerza ofertę kulturalną skierowaną do dzieci i młodzieży z terenu Starachowic i powiatu starachowickiego.
Jubileusz 35 -lecia rozpocznie wernisaż wystawy prac uczniów POP – 9 lutego 2024r. o godz. 16:00 w siedzibie Ogniska przy ulicy Złotej 6 w Starachowicach.
Wydarzenie promuje plakat autorstwa Marcina Bondarowicza, który jest również autorem całej oprawy graficznej 35-lecia Państwowego Ogniska Plastycznego.