Szczepienia przeciw wirusowi HPV mogą uchronić przed zachorowaniem na raka szyjki macicy. Specjaliści podkreślają, że tym samym mogą uratować życie. Tymczasem z tej formy profilaktyki korzysta niewiele nastolatków. Dlatego Ministerstwo Zdrowia zamierza mocniej promować akcję szczepień.
Niewykluczone, że poszerzona zostanie także grupa wiekowa, która będzie mogła skorzystać ze szczepień. Tak wynika z zapowiedzi minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców po ukończeniu 11. roku życia, do ukończenia 14. roku życia.
Kierujący Kliniką Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, dr Grzegorz Świercz podkreśla, że w wielu krajach, dzięki szczepieniom przeciw HPV udało się zdecydowanie ograniczyć zachorowalność na raka szyjki macicy.
– Lekarze z krajów skandynawskich przyjeżdżają do Polski, żeby zobaczyć jak wygląda rozwinięty nowotwór szyjki macicy. Przerażające jest to, że trafiają do nas coraz młodsze pacjentki ze śmiertelnie rozwiniętą chorobą. Ostatnio były to dwie kobiety 24-letnia i 26-letnia. One nie przeżyły – mówi Grzegorz Świercz.
Ginekolog, doktor Daniel Wolder podkreśla, że rodzice dbając o zdrowie dzieci powinni zdecydować się na szczepienia, które nie są bolesne i nie dają skutków ubocznych.
– To szczepienia przeciwko wysokoonkogennym wirusom, które w bardzo dużym stopniu chronią przed wystąpieniem raka szyjki macicy – podkreśla Daniel Wolder. Wirusy HPV są powiązane także z rakiem gardła, przełyku i odbytu.
Minister Zdrowia poinformowała, że jest już po rozmowach z szefową resortu edukacji Barbarą Nowacką.
- Chciałybyśmy, żeby te szczepienia mogły się odbywać w szkołach. Oczywiście mamy świadomość, że rodzic musi być obecny przy każdej procedurze medycznej wykonywanej z jego dzieckiem. Sadzę, że da się to zorganizować i na pewno będziemy chcieli to zrobić – powiedziała w rozmowie z PAP Izabela Leszczyna.
Akcja promująca szczepienia ma być prowadzona bardzo szeroko. Rocznie na nowotwory raka szyjki macicy umiera 2,5 tysiąca Polek. Grzegorz Świercz podkreśla, że to jest prawdziwa epidemia, szczepienie jest najlepszą metodą walki z tą chorobą. Dodaje, że kobiety powinny też regularnie wykonywać cytologię, bo to badanie pomaga wykryć nowotwór we wczesnym stadium.
Szczepienia są bezpłatne. Można się na nie zapisać poprzez infolinię w poradniach POZ a także poprzez Internetowe Konto Pacjenta.