Herkules, czarodziejka Medea i królowa Tomyris pojawiają się w kolejnej części księgi drugiej „Kroniki dziejów Polski”, mistrza Wincentego Kadłubka. Emisja na antenie Radia Kielce we wtorek, 6 lutego, o godz. 20.50.
Przed tygodniem, słuchacze „Kroniki…” byli świadkami, jak Kazimierz Odnowiciel odbudowywał dawną wielkość Polski. W kolejnym rozdziale, mistrz Wincenty odchodzi od wydarzeń historycznych, snując opowieści wypełnione sentencjami swojego autorstwa.
Jak mówi prof. Beata Wojciechowska, mediewistka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Kadłubek nawiązuje do postaci mitologicznych: Herkulesa, czarodziejki Medei. Przywołuje także przykład Tomyris – królowej Masagetów, panującej w VI w. p.n.e., która pokonała króla Persji, Cyrusa Wielkiego.
– Z jednej strony jest to popis erudycji autora, a z drugiej, opowieść ta niesie konkretne przesłanie, nawiązujące do panowania Masława, zagrożenia państwowości i odwagi Kazimierza Odnowiciela. Nie może, jak pisze Wincenty Kadłubek, koronowany niewolnik, samozwaniec, zasiadać na tronie. Brak centralnej, prawowitej władzy stwarza bardzo poważne zagrożenie dla całej wspólnoty, destabilizację, utratę suwerenności, zachwianie struktur państwowych – podkreśla.
A co gwarantuje właściwe funkcjonowanie państwa? O tym usłyszą państwo w kolejnej części „Kroniki”.
„Kronikę dziejów Polski” Wincentego Kadłubka, w interpretacji Andrzeja Pieczyńskiego, z komentarzem naukowym prof. Beaty Wojciechowskiej można usłyszeć na antenie Radia Kielce w każdy wtorek, o godz. 20.50. Wszystkie dotychczasowe odcinki, w formie podcastu są dostępne na portalu Radia Kielce: wielkaliteratura.online.