20 audiobooków jest już dostępnych w wirtualnej bibliotece na portalu „Wielka literatura w cyfrowym świecie”, którego wydawcą jest Radio Kielce.
Audiobooki nagrane w ramach realizowanego przez Radio Kielce projektu „Wielka literatura w cyfrowym świecie” to klasyka literatury w formacie audio. Każda książka została nagrana w studiu Radia Kielce, dzięki czemu jakość dźwięku jest profesjonalna.
Na portalu wielkaliteratura.online dostępnych jest już 20 pozycji. To największe dzieła literackie, jakie powstały na terenie regionu świętokrzyskiego bądź zostały napisane przez autorów trwale związanych z ziemią kielecką. W ramach projektu „Wielka literatura w cyfrowym świecie” nagraliśmy między innymi powieść historyczną Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”, wybór najważniejszych fraszek i pieśni Jana Kochanowskiego powieść polityczną „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, czy też „Kronikę dziejów Polski” Wincentego Kadłubka.
Portal wielkaliteratura.online zaprojektowaliśmy tak, aby był intuicyjny i przejrzysty. Audiobooki są pogrupowane według autorów oraz tytułów. Można ich słuchać na dowolnym urządzeniu z dostępem do Internetu – szczególnie polecamy smartfony, ale książek można słuchać oczywiście także na tabletach, laptopach i tradycyjnych komputerach. To sprawia, że audiobooki dostępne są w dowolnym miejscu i czasie. Można ich słuchać w domu, w samochodzie czy też podczas biegania lub jazdy na rowerze.
Audiobooki za darmo
Najczęściej za dostęp do audiobooków trzeba zapłacić – przeważnie wiąże się to z wykupieniem abonamentu na portalu lub w aplikacji na smartfony bądź też konieczne jest założenie konta w serwisie streamingowym.
Audiobooków zamieszczonych na portalu wielkaliteratura.online można posłuchać za darmo, nie są przerywane reklamami, nie ma konieczności rejestrowania się na portalu. Dzięki temu książek w formie dźwiękowej można słuchać legalnie i bezpłatnie w dowolnym miejscu i czasie.
Książki czytają znani aktorzy
Dostępne za darmo audiobooki zostały nagrane przez lubianych lektorów, znanych aktorów i dziennikarzy Radia Kielce, którzy swoim głosem doskonale potrafią oddać klimat książek wciągając odbiorcę w świat bohaterów. „Fraszki i pieśni” oraz „Psalmy” Jana Kochanowskiego czyta Jerzy Zelnik, „Kronikę dziejów Polski” Wincentego Kadłubka czyta Andrzej Pieczyński, „Krótką rozprawę między trzema osobami, Panem, Wójtem, a Plebanem, którzy i swe i innych ludzi przygody wyczytają, a takież i zbytki i pożytki dzisiejszego świata” Mikołaja Reja czyta Janusz Głogowski, „Nowele” Adolfa Dygasińskiego czyta Mirosława Podwysocka, a „Rodzinę Połanieckich” Henryka Sienkiewicza czyta Bohdan Gumowski.
Wkrótce kolejne audiobooki
Obecnie biblioteka portalu wielkaliteratura.online liczy 20 pozycji (lista poniżej). W 2023 roku przygotowano dla słuchaczy „Kazania Świętokrzyskie”, które czyta aktor Jerzy Zelnik, „Kronikę dziejów Polski” Wincentego Kadłubka prezentowaną przez aktora Andrzeja Pieczyńskiego, a także „Krótką rozprawę między trzema osobami…” Mikołaja Reja w wykonaniu aktora Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach Janusza Głogowskiego. Ubiegłoroczne realizacje zamykają „Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego” Jana Długosza, które przeczytali dr Cezary Jastrzębski, regionalista i historyk oraz Robert Szumielewicz, dziennikarz Radia Kielce.
Liczba audiobooków będzie systematycznie wzrastać. Wkrótce opublikowane zostaną kolejne książki do słuchania. W najbliższych latach zaplanowane jest nagranie wybranych dzieł Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego, a także Witolda Gombrowicza, Edmunda Niziurskiego i Wiesława Myśliwskiego.
Nie tylko audiobooki, także podcasty
Radio Kielce jest wydawcą nie tylko portalu wielkaliteratura.online, ale także serwisu podcasty.radiokielce.pl, na którym opublikowanych zostało już ponad 50 profesjonalnie nagranych podcastów. Wśród nich są m.in. audiobooki i słuchowiska oraz wybrane audycje Radia Kielce. Podcasty są pogrupowane tematycznie, a dotyczą między innymi historii, muzyki, mody, podróży czy też sportu.
LISTA AUDIOBOOKÓW DOSTĘPNYCH NA PORTALU „WIELKA LITERATURA W CYFROWYM ŚWIECIE”:
Krzyżacy to powieść historyczna Henryka Sienkiewicza publikowana w latach 1897-1900 w „Tygodniku Illustrowanym”, wydana w 1900 roku w Warszawie przez wydawnictwo „Gebethner i Wolff”. Powieść przedstawia dzieje konfliktu polsko-krzyżackiego, a akcja utworu toczy się od 1399 roku (śmierci królowej Jadwigi) do 1410 roku (bitwa pod Grunwaldem). W okresie publikacji powieść była protestem przeciwko germanizacji prowadzonej przez władze zaboru pruskiego. Henryk Sienkiewicz w swojej książce przywołał Polskę w okresie świetności jej oręża i skupił się na zwycięstwie nad zakonem krzyżackim. Tytuł oraz tematyka powieści Henryka Sienkiewicza była zainspirowana powieścią Krzyżacy 1410 Józefa Ignacego Kraszewskiego z 1874 roku.
„Listy z podróży do Ameryki” to cykl reportaży pisanych podczas pobytu Henryka Sienkiewicza w Ameryce. Były wysyłane do Polski w formie listów i publikowane na łamach Gazety Polskiej od lutego 1876 roku do grudnia 1878 roku. W listach z podróży po USA Henryk Sienkiewicz błysnął olśniewającym talentem obserwatora i artysty. Zawarł w nich świetne opisy polowań i puszczańskiego życia w Kalifornii, dowcipne scenki z życia Amerykanów, próby szerokich syntez społecznych i obyczajowych, szkice o doli i niedoli polskiej emigracji. „Listy z podróży do Ameryki” są wybitnym dziełem literackim i bogatym zbiorem wiadomości o Ameryce Północnej drugiej połowy XIX wieku. W formie książkowej zostały opublikowane w 1880 roku.
„Niewola tatarska” Henryka Sienkiewicza to nowela o treści patriotycznej. Akcja utworu toczy się na południowo-wschodnich kresach Rzeczypospolitej Obojga Narodów w pierwszej połowie XVII wieku. Utwór został napisany w formie fikcyjnego pamiętnika Aleksego Zdanoborskiego.
„Rodzina Połanieckich” to powieść Henryka Sienkiewicza wydana w 1894 roku. Jedna z kilku powieści obyczajowych w dorobku autora. Surowo potraktowana przez krytykę literacką epoki, cieszyła się jednak popularnością wśród czytelników, choć nigdy nie dorównała poczytnością powieściom historycznym tego autora. Podstawową przestrzeń powieści stanowi Warszawa, a jej głównym bohaterem jest kupiec i przedsiębiorca Stanisław Połaniecki – z wykształcenia inżynier, a z pochodzenia szlachcic, który żeni się ze zubożałą szlachcianką Marynią, z domu Pławicką. Z bezwzględnego człowieka interesu i niewiernego męża, który wartości moralne podporządkowuje swoim celom i zachciankom, zmienia się w hołdującego tradycyjnym wartościom ziemianina.
„Pójdźmy za Nim!” to opowiadanie o treści religijnej autorstwa Henryka Sienkiewicza, które po raz pierwszy zostało opublikowane w 1892 roku. Akcja opowiadania „Pójdźmy za Nim!” toczy się w starożytnym Rzymie.
Roczniki czyli kroniki słynnego Królestwa Polskiego (tytuł łaciński: Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae) to średniowieczne dzieło historyczne z gatunku annales spisane przez polskiego historyka Jana Długosza w latach 1455-1480. Między innymi na ich podstawie Henryk Sienkiewicz napisał Krzyżaków.
Wybór najważniejszych fraszek i pieśni autorstwa Jana Kochanowskiego. Fraszki ukazały się drukiem w 1584 roku, na krótko przed śmiercią Jana Kochanowskiego. Pieśni opublikowano natomiast w 1586 roku, po śmierci poety.
Jan Kochanowski to zdecydowanie jedna z najważniejszych postaci polskiej literatury. Urodzony w XVI wieku poeta, na stałe zapisał się na kartach epoki renesansu jako jeden z najwybitniejszych twórców tego okresu historycznego. Niniejszy audiobook zawiera najważniejsze psalmy Jana Kochanowskiego – na szczególną uwagę zasługuje „Psałterz Dawidów”. Zbiór powstał na bazie Księgi Psalmów, jednej z części Biblii.
Kazania świętokrzyskie – polskie średniowieczne kazania, pochodzące prawdopodobnie z końca XIII lub z XIV wieku. Uznawane za najstarszy dokument prozatorski stworzony w języku polskim. Zostały odnalezione przez Aleksandra Brücknera w 1890 roku w oprawie kodeksu zawierającego Dzieje Apostolskie i Apokalipsę. Ich nazwa została utworzona przez badacza od prawdopodobnego miejsca ich pochodzenia – księga, w której się przechowały, była wcześniej własnością biblioteki klasztoru Benedyktynów na Świętym Krzyżu w Górach Świętokrzyskich. Zabytek składa się z jednego całego kazania i fragmentów pięciu innych kazań. Kazania świętokrzyskie zostały opublikowane w 1891 w roczniku „Prace Filologiczne” w opracowaniu Aleksandra Brücknera; w 1934 zostały wydane wraz z faksymiliami rękopisu przez Polską Akademię Umiejętności w opracowaniu krytycznym Jana Łosia i Władysława Semkowicza.
Krótka rozprawa między trzema osobami, Panem, Wójtem, a Plebanem, którzy i swe i innych ludzi przygody wyczytają, a takież i zbytki i pożytki dzisiejszego świata to dialog napisany przez Mikołaja Reja, wydany w Krakowie w 1543 roku pod pseudonimem Ambroży Korczbok Rożek.
„Dzieje grzechu” to powieść Stefana Żeromskiego wydana w 1908 roku. Wcześniej, w latach 1906-1908, ukazywała się ona w odcinkach w „Nowej Gazecie”. Dzieło jest określane mianem „powieści seksualnej” lub „kolejowego romansu”. Powieść ze względu na swoją tematykę wzbudzała wiele kontrowersji zarówno wśród czytelników jak i krytyków literackich. „Dzieje grzechu” to historia człowieka zniewolonego, którego grzech prowadzi do totalnego upadku, bez możliwości ponownego powstania. Stefan Żeromski skupia się na portrecie psychologicznym. Opisuje wewnętrzne przeżycia głównej bohaterki – Ewy Pobratyńskiej. Stefan Żeromski ukazuje zawikłane losy kobiety, która wskutek porzucenia przez ukochanego popada w depresję i się stacza. Od tej pory jej życie zmierza w niewłaściwym kierunku. Morduje swoje dopiero co narodzone dziecko, spotyka się z podejrzanymi mężczyznami, a potem zostaje prostytutką. Na końcu ginie, zamordowana przez kochanka. Powieść „Dzieje grzechu” Stefana Żeromskiego była ekranizowana w 1911, 1918, 1933 i 1975 roku.
Stefan Żeromski zaczął pisać „Dzienniki” w 1882 roku, w wieku 18 lat. Prowadził je do 1891 roku. Nie planował przeznaczać ich do druku. Zostały opublikowane po śmierci autora, w latach 1953-1956 stając się wydarzeniem literackim. Przez wielu krytyków są uważane za utwór ujawniający największe i najpiękniejsze strony pisarstwa Stefana Żeromskiego. Stanowią źródło wiadomości o życiu pisarza, jego pierwszych krokach w tym zawodzie oraz obyczajowości w ziemiańskich i szlacheckich dworach, gdzie Stefan Żeromski pracował jako korepetytor.
„Przedwiośnie” to powieść polityczna Stefana Żeromskiego wydana w 1924 roku (datowana 1925 r.) w Warszawie w wydawnictwie Jakuba Mortkowicza. „Przedwiośnie” – podzielone na trzy części („Szklane domy”, „Nawłoć”, „Wiatr od wschodu”) – opowiada o życiu Cezarego Baryki, przedstawiciela młodego pokolenia, urodzonego i wychowanego w carskiej Rosji (Baku), który przybywa do „Polski marzeń”, odrodzonej po I wojnie światowej. Przedwiośnie jest powieścią ukazującą konkretne ówczesne opcje polityczne.
Kronika dziejów Polski obejmuje dzieje od czasów pradawnych po 1202 rok. Została spisana przez Wincentego Kadłubka na polecenie księcia Kazimierza II Sprawiedliwego.
Adolf Dygasiński – Beldonek
Adolf Dygasiński – Nowele. Co się dzieje w gniazdach
Adolf Dygasiński – Nowele. Kukułczę
Adolf Dygasiński – Nowele. Miłość bez gniazda
Wybierz Adolf Dygasiński – Nowele. Rycerskość chłopska
Adolf Dygasiński – Nowele. Świat i ślepa dziewczyna