Symboliczne wbicie łopaty rozpoczęło budowę bloku porodowego, przy Klinice Położnictwa i Ginekologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
Inwestycja, która powstanie od strony lądowiska dla helikopterów, ma poprawić komfort kobiet rodzących w lecznicy, ale również pracy personelu. Będzie kosztować ponad 18 mln zł, z czego ponad 15 mln zł pochodzi z budżetu województwa świętokrzyskiego, powiedział Bartosz Stemplewski, dyrektor szpitala na Czarnowie.
– W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach przychodzi na świat najwięcej dzieci spośród wszystkich świętokrzyskich lecznic. Wiemy też, że nasze województwo nie jest najsilniejszym jeżeli chodzi o przyrost naturalny. Dlatego staramy się polepszyć komfort pobytu rodzących i niemowlaków, ponieważ i sprzęt i kadrę mamy już naprawdę na wysokim poziomie – podkreśla Bartosz Stemplewski.
Grzegorz Świercz, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii w szpitalu na Czarnowie informuje, że w ramach inwestycji kupione zostanie wyposażenie medyczne, m.in. aparat USG, inkubatory, aparat KTG, stół operacyjny, wanna do porodu, defibrylator i aparat do znieczuleń.
– Blok porodowy będzie miał powierzchnię 580 metrów kwadratowych. Będzie się tam znajdowało pięć pojedynczych sal porodowych, w tym dwóch do porodów w wodzie, sali przygotowania pacjentki do porodu oraz sali cesarskich cięć. Będzie również zaplecze socjalne, pomieszczenia do przechowywania narzędzi. Na pewno blok będzie funkcjonalny i estetyczny – dodał dr Grzegorz Świercz.
Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego odpowiedzialny w regionie za ochronę zdrowia informuje, że lecznica ma prawie 60 lat, więc obecny blok porodowy nie spełnia już standardów. Stąd konieczność wybudowania nowego.
– W nowym bloku będzie nowoczesny sprzęt oraz komfortowe warunki. To w znaczący sposób poprawi opiekę okołoporodową oraz w znaczący sposób poprawi się komfort rodzenia. Przypomnę, że klinika ginekologiczno – położnicza w szpitalu na Czarnowie posiada trzeci, a więc najwyższy stopień referencyjności. To oznacza, że tu na świat mogą przychodzić również dzieci z ciąż zagrożonych, dodał Marek Bogusławski.
Budowa bloku porodowego ma się zakończyć w ciągu 1,5 roku. Co roku na świat w Klinice Położnictwa i Ginekologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym na świat przychodzi ponad 2 tys. dzieci, czyli ok. 30 proc. wszystkich rodzących się w regionie świętokrzyskim.