Badania prenatalne mają być dostępne dla wszystkich kobiet w ciąży. Tak zapowiada minister zdrowia Izabela Leszczyna. Pierwsze rozmowy w tej sprawie między innymi z Narodowym Funduszem Zdrowia już się odbyły.
Kierujący Kliniką Położnictwa i Ginekologii dr Grzegorz Świercz podkreśla, że dla kobiet w ciąży zawsze najważniejsze jest, żeby dziecko było zdrowe. Dlatego ważne jest, żeby panie w ciąży miały dostęp do szerokiej puli badań.
– Obecnie wykonujemy badania skryningowe składające się z dwóch części. Pierwsza to badanie USG między 11 a 14 tygodniem ciąży, u nas w szpitalu wykonywane na najnowocześniejszym sprzęcie i analizowane przez doświadczone osoby, a także z części biochemicznej, która pomaga określić czy u płodu jest ryzyko wystąpienia wad genetycznych – dodaje Grzegorz Świercz.
Jeśli pojawia się takie ryzyko, pacjentka jest kierowana na dodatkowe badania.
Obecnie badania prenatalne wykonywane są u kobiet, u których występuje kilka wskazań między innymi wiek powyżej 35 lat, w poprzedniej ciąży wystąpiła aberracja chromosomowa płodu lub dziecka.
Specjaliści podkreślają, że na przykład dzięki badaniu najnowszej generacji aparatem USG, lekarze mogą w bardzo wczesnym okresie ciąży określić, czy dziecko jest zdrowe.
– Wykrycie na przykład wady kręgosłupa, czy serca daje możliwość przeprowadzenia operacji w łonie matki. Daje także możliwość spokojnego przygotowania się do porodu w placówce, która jest do tego przygotowana – dodaje dr Daniel Wolder, ginekolog z Kliniki Położnictwa i Ginekologii na Czarnowie.
Jak dodaje, dla kobiet w ciąży ważne jest, żeby czas do porodu spędzić w spokoju.
Na razie nie wiadomo, kiedy zapowiadane przez minister zdrowia zmiany mogłyby wejść w życie. W naszym regionie z bezpłatnych badań prenatalnych można skorzystać w czterech placówkach między innymi szpitalu na Czarnowie i Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach. W ubiegłym roku na badania prenatalne w województwie świętokrzyskim NFZ zapłacił 3 mln zł. Badania tego typu wykonywane są też w prywatnych gabinetach, ale trzeba za nie zapłacić.