Dożynki Wojewódzkie, Świętokrzyski Festiwal Smaku, Hubertus Świętokrzyski – to tylko niektóre z imprez, jakie w tym roku będą kontynuowane w Parku Etnograficznym w Tokarni. Ponadto, skansen ponownie zostanie pokazany na dużym ekranie.
Dziś (środa, 6 lutego) odbyła się konferencja prasowa, podczas której dyrekcja Muzeum Wsi Kieleckiej oraz przedstawiciele władz wojewódzkich opowiedzieli o planach na rozwój obiektów muzeum i ich ofercie na nadchodzący sezon.
– Będzie możliwe zobaczenie skansenu w imponującej oprawie filmowej. Produkcja ta została zrealizowana w ubiegłym roku, jednak jej promocja odbywa się w bieżącym roku. Zamierzamy wykorzystać tę okazję w celach marketingowych, aby przyciągnąć większą liczbę turystów. Liczymy, że uda nam się to osiągnąć dzięki udziałowi znanych aktorów, którzy wystąpili w filmie, a była to prawdziwa plejada gwiazd: Anna Dymna, Zbigniew Zamachowski, Adam Ferency, Wojciech Malajkat, a także odtwórcy głównych ról Adam Bobik i Karol Dziuba – przybliżyła.
Skansen pojawi się także w innych produkcjach filmowych takich jak „Pani od polskiego” oraz w serialu „Dewajtis”.
– Skansen w dalszym ciągu będzie też miejscem wielu lubianych imprez tematycznych – mówi Jarosław Karyś, zastępca dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej. W maju odbędzie się Świętokrzyski Festiwal Smaku.
-To od lat renomowane wydarzenie w skansenie, które przyciąga liczne grono zainteresowanych. W tegorocznej edycji na pewno podejmiemy starania, aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić tę imprezę. Zapewniamy, że będzie obfitować w bogactwo smaków do degustacji oraz możliwość zakupu interesujących produktów – dodał.
W czerwcu odbędzie się nie tylko Dzień Dziecka w Skansenie, ale także Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny, a lista planowanych imprez jest znacznie dłuższa. Ponadto, władze województwa chcą kontynuować organizację Dożynek Wojewódzkich, które po raz pierwszy odbyły się w ubiegłym roku i cieszyły się ogromnym sukcesem. Podobnie jest z Hubertusem Świętokrzyskim.
Andrzej Bętkowski, marszałek województwa podkreślał, że Muzeum Wsi Kieleckiej w minionym roku odwiedziło około 200 tys. osób, przy czym sam Park Etnograficzny w Tokarni – ponad 120 tys. osób.
– Sejmik województwa, dostrzegając walory tego miejsca, chce je poprawiać i wzbogacać. Zależy nam na tym, by dalej eksponować obiekty należące do naszej tradycji ludowej – mówił.
Władze województwa sfinansują m. in przeniesienie zabytkowej kapliczki z Dymin na teren Parku Etnograficznego w Tokarni. Przestrzeń skansenu wzbogaci także budowa obiektów małej architektury: krzyża cholerycznego w sektorze nadwiślańskim, dzwonniczki słupowej w sektorze świętokrzyskim, gołębnika przy Zagrodzie ze Ślęzan w sektorze wyżynnym. Kolejnym obiektem, którego budowa rozpocznie się w 2024 r. a zakończy w przyszłym roku, jest obórka z Gęsic. W tym roku planowany jest zakup drewna, które będzie wykorzystane do budowy ścian obiektu.