Symboliczne wbicie łopaty rozpoczęło budowę nowego Zakładu Produkcji Wody Mineralnej „Buskowianka” w Wełczu koło Buska-Zdroju.
Jak podkreślił prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój, Stanisław Grzesiak, w nowym zakładzie zostaną zastosowane nowoczesne technologie oraz innowacyjne rozwiązania.
– Budowa nowego zakładu produkcyjnego rozpoczyna się od wzniesienia hali o powierzchni ponad 2 tys. metrów kwadratowych. W ramach tej inwestycji zostanie uruchomiona linia produkcyjna wody mineralnej, która będzie mogła wyprodukować maksymalnie 14 tys. butelek PET na godzinę. Linie zostaną zautomatyzowane. To oznacza, że przy produkcji będzie zatrudnionych mniej osób. Dyrektor uspokaja, że reszta dotychczasowej załogi z Buska także znajdzie zatrudnienie.
Jak powiedział Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, ta inwestycja stanowi przełomowy moment dla rozwoju spółki.
– Cztery miesiące temu w Busku-Zdroju, podpisaliśmy umowę na budowę tego zakładu. Dziś symboliczne wbicie łopaty i rozpoczęcie kolejnego etapu realizacji tego projektu. Budowa Zakładu Produkcji Wody Mineralnej dla mieszkańców Buska-Zdroju oraz dla całego województwa świętokrzyskiego jest niezwykle istotna. Zakład, który jeszcze istnieje w centrum Buska jest uciążliwy między innymi właśnie dla mieszkańców. W miarę rozwoju uzdrowiska powstają nowe sanatoria, a liczba kuracjuszy stale rośnie, co sprawia, że miejsce to staje się coraz bardziej dynamiczne – tłumaczy.
Przeniesienie zakładu umożliwi wykorzystanie terenu na cele uzdrowiskowe lub komunalne, co przyniesie znaczne korzyści. Jak powiedział marszałek, nowa lokalizacja pozwoli na produkcję cenionej wody w większych ilościach, co przyczyni się do zwiększenia udziału firmy na rynku – dodał marszałek.
Przypomnijmy we wrześniu 2023 roku podpisano umowę na realizację zadania z firmą budowlaną „Anna-Bud”. Jej wartość wynosi prawie 28 mln zł. Spółka zaciągnęła ponad 17 mln zł pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu.
Obiekt będzie wyposażony w nowoczesne urządzenia służące do rozlewu wody wraz ze zbiornikami buforowymi, zbiornikiem na dwutlenek węgla, stacją uzdatniania wody oraz stacją mycia i dezynfekcji.
Planowany termin zakończenia inwestycji to październik tego roku.