Kilkadziesiąt zabiegów chirurgii rekonstrukcyjnej przeprowadzono już w Klinice Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO.
To zabiegi wykonywane u pacjentów u których nowotwór jest już mocno rozwinięty, a takich chorych zgłasza się do lecznicy coraz więcej.
Kierujący Kliniką dr Sławomir Okła podkreśla, że jeśli nowotwory głowy i szyi są mocno rozwinięte, to konieczne są rozległe amputacje.
– To szczęście w nieszczęściu, że wykonujemy te operacje. Szczęście, bo potrafimy to robić, nieszczęście, bo pacjenci zgłaszają się z mocno rozwiniętym nowotworem. Jeżeli nowotwór rozrośnie się na tyle, że trzeba usunąć spore obszary tkankowe, to pozostaje koszmarny ubytek dlatego potem potrzebna jest rekonstrukcja i przeszczep – mówi dr Sławomir Okła.
Jak dodaje w technice rekonstrukcyjnej wykorzystywane są fragmenty tkanek z innych obszarów ciała. Wykorzystywane są np. tkanki z uda, czy przedramienia, które trafiają w wycięte części języka czy dno jamy ustnej.
– Takich operacji wykonaliśmy przez ostatnie lata ponad 80. To pokazuje skalę problemu jeśli chodzi o problemy nowotworowe i stan w jakim zgłaszają się do nas pacjenci – dodaje dr Sławomir Okła.
Jak informuje wielu pacjentów ma już kilkucentymetrowe guzy, które są widoczne, a oni zgłaszają się do lekarza, gdy nowotwór zagraża życiu a operacje jego usunięcia trwają po kilkanaście godzin.
– Tymczasem w początkowym stadium choroby, zabiegi które wykonujemy trwają kilkanaście minut i większość pacjentów szybko po nich wraca do zdrowia – mówi dr Sławomir Okła.
Kierownik Kliniki Otolaryngologii ŚCO dodaje, że pacjentów powinien zaniepokoić trwający kilka tygodni ból gardła a także chrypka.
Pierwszy zabieg rekonstrukcji za pomocą odległych przeszczepów z zespoleniami mikronaczyniowymi wykonano w Klinice Otolaryngologii ŚCO 2 lutego 2022 roku.