Główna, duża scena Kieleckiego Centrum Kultury będzie nosiła imię wybitego aktora pochodzącego z Kielc, Wiesława Gołasa. O tych planach poinformowała szefowa tej instytucji, Agata Klimczak-Kołakowska.
Dyrektor przyznała, ze jest już po rozmowach z kieleckim ratuszem.
– Wspólnie ustaliliśmy, że Wiesław Gołas jest postacią bardzo zasłużoną. Wiem, że do Rady Miasta ma też wpłynąć wniosek o nadaniu honorowego obywatelstwa aktorowi. Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł. To osoba która mieszkała w Kielcach przez prawie 20 lat, jest zasłużona także pod względem historycznym, ponieważ działał w Szarych Szeregach. Zresztą cała rodzina Gołasów walczyła o wolność Polski – podkreśliła.
Agata Klimczak-Kołakowska, wspólnie z córką aktora, przygotowuje już program wydarzeń, towarzyszących nadaniu imienia Wiesława Gołasa głównej sali. Wśród nich będzie m.in. koncert z piosenkami i skeczami aktora. Planów jest więcej:
– Będziemy zapraszać wspaniałych aktorów starszego pokolenia, związanych z Wiesławem Gołasem, a jeszcze żyją jego przyjaciele z dawnych lat. To chociażby pani Magda Zawadzka, Grażyna Barszczewska, panowie Wiktor Zborowski, Roman Dziewoński, syn „Dudka”. To są osoby, które chciałabym zaprosić i które na pewno się ucieszą z tego, że Wiesław Gołas, w swoim rodzinnym mieście, które całe życie ciepło wspominał, wracał tu, będzie miał swoje miejsce. Zawsze mówił, że Kielce były dla niego symbolem dzieciństwa, które się skończyło wraz z wybuchem II wojny światowej – przypomniała.
Agata Klimczak-Kołakowska wyjaśnia, że chciałaby, by Wiesław Gołas był kojarzony nie tylko jako Tomuś Czereśniak z serialu „Czterej pancerni i pies” czy wesołek z kabaretu „Dudek”.
– Zagrał w swoim życiu wiele dużych, przepięknych, dramatycznych ról i całe życie oczywiście grał w teatrze – zaznaczyła.
Nadanie dużej sali KCK imienia Wiesława Gołasa odbędzie się najprawdopodobniej w kwietniu. W marcu poznamy dokładny termin.
Wiesław Gołas – aktor, bohater
Wiesław Gołas urodził się w 9 października 1930 roku Kielcach. W czasie II wojny światowej, w wieku 13 lat, wstąpił do Szarych Szeregów. Brał udział w akcjach małego sabotażu. Nosił bibułę, meldunki i rozkazy, kradł Niemcom broń i amunicję. Wpadł w czasie jednej z akcji w listopadzie 1944 roku. Był wieziony w więzieniu kieleckim wwiezieniu. Trzy razy przesłuchiwany i bity, nie zdradził nikogo.
Po wojnie studiował w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Ukończył ją w 1954 roku. Należał do grona najbardziej lubianych polskich aktorów. Był odtwórcą ponad 120 ról filmowych, teatralnych i telewizyjnych.
Szerokiej publiczności znany z roli Tomka Czereśniaka w serialu „Czterej pancerni i pies”. Występował także w serialu „Kapitan Sowa na tropie” czy filmach: „Żona dla Australijczyka”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Lalka”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Brunet wieczorową porą”. Publiczność kochała go za jego talent komediowy, który można było zobaczyć między innymi w Kabarecie Starszych Panów, ale też w Kabarecie Koń i Kabarecie Dudek. Przyznał, że jego mistrzami byli Chaplin i Buster Keaton, a z polskich Ludwik Sempoliński.
Zmarł 9 września 2021 roku.