Jak ma wyglądać Muzeum Stefana Żeromskiego w Kielcach, w jaki sposób opowiadać o życiu i twórczości autora „Syzyfowych prac”?
Po to by poznać odpowiedzi na to te pytania, za tydzień, w czwartek, (15 lutego) Muzeum Narodowe w Kielcach organizuje konsultacje społeczne, dotyczące tego oddziału.
Sylwia Zacharz, kierownik Muzeum Stefana Żeromskiego w Kielcach zapowiada, że będzie to pierwsze z cyklu zaplanowanych spotkań, ale to ma formułę otwartą, skierowaną do wszystkich zainteresowanych.
– Zapraszamy na te konsultacje mieszkańców Kielc i województwa, wszystkich, którym po prostu bliski jest Żeromski. Konsultacje społeczne prowadzimy dlatego, że chcielibyśmy przygotować nowe muzeum, w którym główna wystawa będzie poświęcona Stefanowi Żeromskiemu – wyjaśnia.
Nowe przestrzenie, nowe możliwości
Nowa muzealna przestrzeń ma się mieścić w obiektach przy ulicy Jana Pawła II, które Muzeum Narodowe mogło kupić dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– Budynki te w pewnym sensie przynależały do szkoły. W jednym z nich był dom dyrektora gimnazjum. Teraz chcemy je zaadaptować do potrzeb muzealnych. Dziś nasze muzeum mieści się w niewielkiej przestrzeni. Nie mamy odpowiednich warunków do wystaw czasowych, a chcielibyśmy takie organizować, brakuje nam także pomieszczeń do zajęć edukacyjnych. Pozyskanie nowych budynków otworzyło nam możliwości działania na szeroką skalę – tłumaczy kierownik.
Obecnie Muzeum Stefana Żeromskiego mieści się w budynku dawnej szkoły, przy ulicy Jana Pawła II 5, gdzie w latach 1874-1886 pisarz pobierał nauki. Jego uroczyste otwarcie miało miejsce 28 czerwca 1965 roku. Sylwia Zacharz przypomina, że była to setna rocznica urodzin pisarza. Zaznacza, że ta część muzeum zostanie.
– Z tą różnicą, że wystawa, która będzie w tym budynku, będzie się ograniczała do okresu szkolnego życia Żeromskiego. Tam znajdą się informacje, dotyczące także innych znanych uczniów szkoły, ale one będą pobocznym wątkiem ekspozycji. Natomiast w nowym budynku, w dawnym domu dyrektora, na parterze będą sale wystaw stałych, a w podziemiach sale wystaw czasowych. Budynek współczesny, wybudowany na tyłach willi, będzie mieścił salę edukacyjno-konferencyjną i magazyny zbiorów. Natomiast boczny budynek, dawnej oficyny, będzie przeznaczony na kawiarnię. Z kolei na wewnętrznym dziedzińcu, w okresie letnim, będą organizowane spotkania, pikniki – opisuje.
Informacja o planach, pomysły
Sylwia Zacharz zwraca uwagę, że rozwój muzeum wpisuje się w kolejny, ważny jubileusz.
– W 2025 roku wypada setna rocznica śmierci pisarza, a według nas Kielecczyzna zbyt mało mówi o Żeromskim, a muzeum, które tutaj istnieje, odwołuje się tylko do pewnego etapu jego życia. Pisarz był przecież związany z naszym regionem nie tylko miejscem urodzenia, czy czasem kształcenia. Ziemia świętokrzyska była dla niego bardzo ważna. Pisał o tym nawet w ostatnim utworze, w związku z tym setna rocznica śmierci daje możliwość, żeby tego pisarza pokazać pełniej, tak jak ziemia rodzinna powinna go pokazać – zaznacza.
Kierownik przyznaje, że konsultacje społeczne pozwolą zapoznać zainteresowanych z pomysłem pracowników na nową placówkę.
– Konsultacje są po to, by nasi odbiorcy mogli poznać, jak chcemy to muzeum zmienić, jaka będzie oferta wystawienniczo-kulturalna, w jaki sposób muzeum będzie przystosowane do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w jaki sposób ta przestrzeń nowych budynków zostanie przearanżowana na potrzeby muzeum i chcielibyśmy posłuchać sugestii zainteresowanych, co do naszych propozycji – mówi.
Sylwia Zacharz dodaje, że cenne będzie zdanie mieszańców Kielc i regionu na temat tego, jak oceniają planowane działania.
– Chcielibyśmy zapytać, w jaki sposób odbiorcy widzieliby Żeromskiego. Chcielibyśmy im pokazać nasze pomysły, ale też dowiedzieć się jak oni widzieliby się w tej przestrzeni. Wszystkie sugestie, wszystkie uwagi będą niezwykle ważne. Takie konsultacje, moim zdaniem zawsze są dobre, bo prowadzą nie tylko do dialogu, ale też do znajdowania rozwiązań, o których my moglibyśmy nie pomyśleć – mówi.
Czas na rozmowę
Konsultacje społeczne dotyczące modernizacji Muzeum Stefana Żeromskiego odbędą się w siedzibie tego oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach (ul. Jana Pawła II 5), w czwartek, 15 lutego, o godz. 17.00.
Program konsultacji społecznych:
17.10 – 18.00 – prezentacja projektu „Żeromski odNowa. Modernizacja budynków Willi Dyrektora kieleckiego Gimnazjum Rządowego wraz ze zmianą sposobu użytkowania na potrzeby Muzeum Stefana Żeromskiego, oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach”: przystosowanie nowych budynków i ich otoczenia do pełnienia funkcji muzealnych, dostosowanie przestrzeni dla osób ze szczególnymi potrzebami,
nowa, będąca uzupełnieniem istniejącej, ekspozycja poświęcona Stefanowi Żeromskiemu, oferta kulturalno-edukacyjna;
18.00 – 19.00 – dyskusja;
19.00 – zakończenie spotkania.