Choroba Alzheimera odbiera nie tylko pamięć, ale prowadzi także do powolnej utraty osobowości.
Jakie są jej przyczyny, metody leczenia i perspektywy nowych terapii?
Na ten temat w nowym odcinku projektu „Stąd do przyszłości” opowiada prof. Marcin Pasiarski, kierujący Kliniką Hematologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
Z programu przygotowanego przez kieleckiego lekarza i zamieszczonego w serwisie YouTube dowiemy się między innymi kim był odkrywca tej choroby, czyli Alojz Alzheimer.
– Myślę, że niewiele osób wie, że przez ostatnie lata życia związany był z Wrocławiem. W tym mieście też zmarł. Po raz pierwszy o specyficznej chorobie kory mózgowej świat usłyszał dzięki niemu właśnie w 1906 roku. To postać oddana w całości neurologii – mówi prof. Marcin Pasiarski.
Jak dodaje prof. Marcin Pasiarski, to bardzo okrutna choroba, nieuleczalna, prowadząca do śmierci, a wcześniej zabierająca pamięć, świadomość a także zdolność do samodzielnego funkcjonowania.
– Cały czas trwają badania nad tą chorobą, tylko w ostatnim tygodniu w pismach medycznych pojawiły się artykuły dotyczące nowych doniesień na ten temat. Leczenie w przyszłości ma opierać się o teorie immunologiczne, co jest w kręgu moich zainteresowań – mówi Marcin Pasiarski.
Prof. Marcin Pasiarski, podkreśla, że na razie nie ma lekarstwa na te chorobę, ale są leki umożliwiające spowolnienie jej rozwoju. Są też pewne uwarunkowania zmniejszające ryzyko zachorowania.
Do narażonych na zachorowanie należą osoby obciążone genetycznie, chorzy na cukrzycę, z nadciśnieniem, osoby mało aktywne fizycznie, a także po urazach głowy. Ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera jest także większe u osób po 65 roku życia, które przeszły covid 19.
Prof. Marcin Pasiarski dodaje, że bardzo ciężko uchwycić moment, kiedy ta choroba się pojawia, bo jest bardzo podstępna. Pierwsze symptomy można pomylić ze stresem czy przeciążeniem pracą
– Żeby zdiagnozować chorobę Alzheimera na początek wykonuje się testy psychologiczne. Wykonywane są także badania obrazowe, PET i czynnościowy rezonans magnetyczny. Kolejnym etapem jest badanie płynu rdzeniowo – kręgowego – mówi prof. Marcin Pasiarski.
Jak wyglądają takie testy, jakie pojawiają się w nich pytania oraz zadania możemy się dowiedzieć oglądając materiał nagrany przez kieleckiego naukowca.
W kolejnym odcinku cyklu „Stąd do przeszłości” prof. Marcin Pasiarski, chce opowiedzieć o terapiach komórkowych. Gotowe są już odcinki dotyczące historii medycyny a także nowych terapii w onkologii.