Na trzech ciężarówkach znajdował się skarb, który należało jak najszybciej wywieźć. Akcja zakończyła się sukcesem, ale po latach kontrolę nad fortuną przejęli zdrajcy w „polskich” mundurach.
Fundusz Obrony Narodowej został powołany dekretem Prezydenta RP Ignacego Mościckiego z 9 kwietnia 1936 roku, aby pozyskać drogą składki społecznej dodatkowe środki na dozbrojenie polskiej armii.
Po niemieckiej napaści na Polskę, we wrześniu 1939 roku niewykorzystane dary rzeczowe wywieziono za granicę. Historia ewakuacji polskiego skarbu to gotowy scenariusz filmu, którego pozazdrościłby nam niejeden hollywoodzki reżyser. Już podczas ewakuacji dołączono do tego bogactwa materialnego najcenniejsze eksponaty z Muzeum Józefa Piłsudskiego. Były to jego szable, pistolety, papierośnice, pisma i przedmioty codziennego użytku.
24 września 1939 roku trzy ciężarówki ze skarbami dotarły do Ambasady Polskiej w Bukareszcie, gdzie podzielono je na część „srebrną” i „złotą”. Ostatecznie skarby zostały przewiezione do Francji, a część z nich trafiła później do banków w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.
Od 1945 roku komunistyczny rząd w Polsce robił wszystko aby przejąć kontrolę nad skarbem. Wywiad wojskowy rozpoczął operację o kryptonimie „Condemned” (z ang. potępieni). Tajne działania zakończyły się niestety sukcesem. W czerwcu 1947 r. w ambasadzie polskiej w Londynie zdeponowano dziesięć metalowych skrzyń ze złotem FON. Ogółem dostarczono do Polski 3046 tys. dolarów w banknotach, 27 000 funtów w banknotach oraz 12 000 dolarów w złocie i 1 800 funtów w złocie. W dużej części majątek ten został przez komunistów rozkradziony.
Na szczęście inaczej potoczyły się losy „srebrnej” części FON oraz pamiątek po Marszałku Piłsudskim.