Światowy Dzień Radia to święto obchodzone od 2012 roku z inicjatywy Hiszpanii, proklamowane przez UNESCO na 36. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 3 listopada 2011 roku. Dzień ten upamiętnia inaugurację działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych, która powstała w 1946 roku.
Pierwsze obchody Światowego Dnia Radia odbyły się 13 lutego 2012 roku. UNESCO chce w ten sposób zwrócić uwagę na znaczenie radia jako środka komunikacji na świecie – zarówno w krajach rozwiniętych, gdzie stacje radiowe wykorzystują nowe technologie jak i w krajach rozwijających się, gdzie radio stymuluje rozwój społeczeństwa.
Pierwszym krajem, w którym rozpoczęto regularne nadawanie programu radiowego były – w 1920 roku – Stany Zjednoczone. Dwa lata później powstała BBC – Brytyjska Korporacja Nadawcza. W Polsce za początek radiofonii uznaje się datę 1 lutego 1925 roku. Wówczas w stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie przy ulicy Narbutta uruchomiono próbną stację radionadawczą. 8 sierpnia 1925 roku oficjalnie powstała natomiast spółka „Polskie Radio”.
26 listopada 1925 roku Polskie Radio rozpoczęło regularne nadawanie programu radiowego. 18 kwietnia 1926 roku oddano do użytku Rozgłośnię Polskiego Radia w Warszawie. Z odbiorników popłynęły słowa „Halo, halo, Polskie Radio Warszawa…”. W pierwszych latach działalności Polskiego Radia program był nadawany na żywo jedynie przez kilka godzin. Dopiero w drugiej połowie lat 30. emisja trwała już cały dzień. Początkowo audycji słuchało niespełna pięć tysięcy osób, a większość czasu antenowego zajmowała muzyka.
Radiowe władze od początku postawiły na rozwój ośrodków regionalnych, wychodząc z założenia, że ogólnopolskiego radia nie można przygotowywać tylko z Warszawy. Kolejno powstawały rozgłośnie w Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Wilnie, Lwowie, Łodzi i Toruniu. W 1937 roku otwarto stację Warszawa II, a 1 lipca 1938 roku rozgłośnię w Baranowiczach.
Dziś Polskie Radio to nie tylko programy ogólnopolskie, ale także 17 rozgłośni regionalnych. A radio nadaje nie tylko na falach FM oraz w cyfrowym systemie DAB+, ale także w Internecie.
Pierwsza kielecka audycja popłynęła – „po drutach”, ponieważ nie było jeszcze nadajnika – 2 października 1952 roku. Więcej o historii Radia Kielce można przeczytać w artykule „Historia Polskiego Radia Kielce”.
– Siłą radia jest to, że ono nauczyło się być takim towarzyszem życia. Telewizję trzeba jednak oglądać, gazety – czytać, natomiast radia można słuchać jako medium towarzyszącego różnym aktywnościom – powiedział medioznawca prof. Maciej Mrozowski.
Według ostatniego badania zrealizowanego dla platformy I Love Radio – inicjatywy trzech nadawców radiowych – radia słucha aż 25 milionów Polaków tygodniowo i 19 milionów dziennie. Tradycyjnie miejscem, w którym najwięcej osób włącza radio jest samochód. Odbiornik FM jest wciąż najpopularniejszym źródłem sygnału radiowego, ale rośnie słuchalność radia przez Internet.